V Německu začal proces roku - soud s bývalým prezidentem Wulffem

V Německu začíná historický proces. Vůbec poprvé se bude před soudem zodpovídat bývalá hlava státu. Někdejší prezident Christian Wulff čelí obvinění, že ještě jako dolnosaský premiér zneužil funkce. Pokud mu soud prokáže vinu, hrozí mu až tři roky odnětí svobody. Wulff obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Wulff (uprostřed) se svými právníky u soudu v Hannoveru | Zdroj: Reuters

První den procesu provází enormní zájem médií. Christian Wulff při vstupu do budovy soudu prohlásil, že to pro něj rozhodně není snadné.

„Ale jsem si jistý, že se mi podaří rozptýlit všechna obvinění. Vždy jsem se choval správně a rád bych se po ukončení procesu věnoval s radostí opět všem tématům, která mi leží na srdci."

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudním procesu s bývalým německým prezidentem Christianem Wulffem mluvili ve vysílání ČRo zpravodajka Klára Stejskalová a analytik Ústavu mezinárodních vztahů Vladimír Handl

Původně bylo obvinění více, ale nakonec se u soudu bude zodpovídat kvůli návštěvě Oktoberfestu v roce 2008, kam ho tehdy se ženou pozval filmový producent David Groenewold.

Zaplatil za něj ubytování v hotelu Luisenhof a útratu v pivním stanu. Údajně tak chtěl Wulffa motivovat, aby uvolnil peníze na film, který tehdy produkoval. Ty o pár týdnů také získal.

V okamžiku demise v únoru 2012 se na Wulffa valila jedna aféra za druhou. Začátek svého konce si přivolal telefonátem šéfredaktorovi vlivného Bildu. Tlačil na něj, aby nezveřejnil informace o zvýhodněném úvěru.

Média se postavila proti němu. Nejmladší německý prezident v historii nakonec stane před soudem kvůli zneužívání postavení a neoprávněnému přijímání výhod.

Německý prezident Christian Wulff po boku své manželky oznamuje odstoupení | Foto: ČTK/AP, Gero Breloer

Soudní proces si exprezident sám vyžádal, když odmítl zaplatit pokutu ve výši 20 tisíc eur. Teď mu hrozí tři roky vězení. Wulffovi právníci jsou ale přesvědčení, že ho soudní verdikt očistí.

Proces je naplánovaný až do dubna příštího roku. Je předvoláno 46 svědků.

Mezi lidmi převažuje lítost nad celou kauzou. Řada z nich si myslí, že leckteré prohřešky proti dobrým mravům dělal kvůli své krásné mladé ženě. Ta ho po odchodu z prezidentského paláce opustila. Zůstává ale pocit, že Christian Wulff nebyl hoden nejvyššího úřadu, protože do něj lidsky nedozrál.

Nároky na morálku politiků jsou v Německu nesrovnatelně vyšší než v Čechách. Po tomto případu politici zvažují, zda mají přijmout pozvání na fotbal – na VIP tribunu, aniž by si lístek zaplatili.

„Odhady říkají, že korupce německých veřejných prostředků se týká tří až pěti procent, které se touto cestou ztratí. U nás je to 25 až 30 procent. Je to řádový rozdíl,“ říká analytik Ústavu mezinárodních vztahů Vladimír Handl.

Podle statistik korupce za rok 2011 se ze dvou tisíc vyšetřovaných případů týkalo politiky jen jedno procento, 56 procent případů se týkalo oblasti hospodářství a 35 procent veřejné správy.

„Německá politika je zcela marginálně zasažena prvkem korupce,“ dodává Handl.

Christian Wulff (druhý zleva) před hannoverským soudem | Foto: Reuters

Klára Stejskalová, Martin Křížek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme