V Německu začala platit nová pravidla pravopisu

První srpnový den se stane historickým mezníkem v německé lingvistice. Ode dneška totiž platí nová, a nutno říci odborníky a zejména veřejností rozporuplně přijímaná, pravidla pravopisu. Důkazem toho je, že nová pravidla neplatí všude a pro všechny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Nová pravidla jsou dnešním dnem závazná nejen pro školy, kde se je žáci učí už sedm let, ale zejména pro státní úřady. I když ne všude a ne v původně plánovaném rozsahu. Pravopisnou reformu odmítá Bavorsko a Severní Porýní-Vestfálsko, neplatí ani ve Švýcarsku a pro novináře deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Většina spolkových zemí ale soudí, že změna je potřebná, a proto se zavádí v těch bodech, které nejsou sporné - jako pravopis slov, psaní velký a malých písmem. Veřejné mínění je ale proti z jedenašedesáti procent, ještě vloni to byla méně než polovina dotázaných.

Vadí návrat k už zapomenutým kořenům slov, od nichž se nový pravopis odvíjí, nebo kumulace až tří stejných písmen v jednom slově za sebou. Většina Němců se proto odmítá učit nový pravopis, jehož zavedení přišlo na miliardy eur.

Vilém Janouš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme