Německá policie zadržela čtyři lidi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu

Čtyři lidi byli zadrženi v německém Hagenu jako podezřelí z chystaného útoku na místní synagogu. Jedním z nich je šestnáctiletý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německá policie | Foto: Annegret Hilse | Zdroj: Reuters

„Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé,“ uvedla místní policie na twitteru.

Útoky, pieta a mise v Afghánistánu. Poslechněte si, jak Český rozhlas informoval o 11. září

Číst článek

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu.

Policie ve středu večer posílila ostrahu hagenské synagogy. Ulici před svatostánkem uzavřela a lidi do ní vpouštěla jen s policejním doprovodem. Chystaná bohoslužba ke svátku Jom kipur byla zrušena.

Podle ministra vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herberta Reula úřady disponovaly informacemi o závažné hrozbě ze strany extremistů. „Existovalo nebezpečí útoku na synagogu v Hagenu,“ řekl s tím, že policisté útoku zabránili.

Na vyšetřování se podílí koordinační orgán pro boj proti terorismu při generálním státním zastupitelství Severního Porýní-Vestfálska, uvedla agentura DPA.

Útok na synagogu ve městě Halle v roce 2019, který šokoval celé Německo, se rovněž odehrál na Jom kipur. Pravicový extremista se tehdy snažil dostat do synagogy, což se mu nepovedlo. V blízkosti budovy poté zastřelil dva lidi, soud ho poslal do vězení na doživotí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme