V Německu zatkli dalšího vojáka. S dvojicí dříve zatčených mužů plánoval útoky na přední politiky

Německá policie zatkla dalšího vojáka, kterého podezřívá z přípravy útoků na přední politiky. V tiskové zprávě to uvedlo nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož sedmadvacetiletý Maximilian T. útoky chystal s dvojicí již dříve zatčených mužů Francem A. a Mathiasem F.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znak na francouzsko-německé základně ve francouzském Illkirchu. Zde sloužil německý voják, který se vydával za uprchlíka a plánoval útoky na čelní politiky. | Zdroj: Reuters

„Z dosavadních výsledků vyšetřování vyplývá, že Franco A., Mathias F. a Maximilian T. plánovali útok na vysoce postavené politiky a osoby veřejného života, kteří se z pohledu obviněných angažovali v chybné uprchlické politice," uvedlo nejvyšší státní zastupitelství.

Soud má v úterý rozhodnout o uvalení vazby na Maximiliana T., který byl zatčen ve městě Kehl na jihozápadě Německa u hranic s Francií.

Německá kasárna čeká důkladná prohlídka. Inspektoři v nich budou hledat nacistické symboly

Číst článek

Trojice mužů s krajně pravicovými postoji podle nejvyššího státního zastupitelství měla seznam možných terčů, které byly rozděleny do několika kategorií - A až D. V kategorii A byl podle mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Frauke Köhlerové například bývalý prezident Joachim Gauck nebo ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD).

Útok měl spáchat nadporučík Franco A., který si kvůli tomu nelegálně opatřil zbraň. Aby posléze mohl atentát svalit na běžence, nechal se už na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily. Skupina také disponovala více než tisícovkou kusů munice, kterou podle všeho odcizila z armádních zásob. Nechyběly v ní náboje do automatických zbraní. Munici u sebe skladoval student Mathias F., který jako jediný z trojice není voják.

Skandál kolem osmadvacetiletého Franca A. a skupiny radikálů v posledních týdnech otřásá německou armádou. Ukázalo se totiž, že nadřízení Franca A. už od roku 2014 věděli o jeho extremistických názorech. Na francouzsko-německé základně ve francouzském Illkirchu, kde Franco A. sloužil, se navíc našly předměty oslavující nacistické jednotky. Kontrolou proto projdou všechna německá kasárna.

Mluvčí ministerstva obrany nedávno uvedl, že v současné době existuje podezření vůči 280 vojákům, že jsou pravicovými extremisty. Německá armáda má zhruba 178 000 členů. V letech 2012 až 2016 jich kvůli pravicovému radikalismu 18 muselo odejít.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme