V Německu zemřel Max Mannheimer. Muž, který prošel pěti koncentračními tábory

Ve věku 96 let zemřel v Německu pamětník holokaustu, židovský spisovatel a malíř Max Mannheimer. V době nacismu přežil několik koncentračních táborů a zejména posledních třicet let po celém Německu přednášel o osudu více než šesti milionů zavražděných Židů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Max Mannheimer v roce 2012 | Foto: Post Bellum

Max Mannheimer se narodil v roce 1920 v Novém Jičíně do německo-židovské rodiny. Po pogromu na židy se jeho rodina přestěhovala do Uherského Brodu. Odtud byli v lednu 1943 všichni deportováni přes Terezín do Osvětimi.

Mannheimerovi rodiče, novomanželka i patnáctiletá sestra se odtamtud nikdy nevrátili. On sám prošel pěti koncentračními a pracovními tábory. Nenávist vůči Němcům ale nikdy necítil. Kolektivní vinu neuznává.

Své vzpomínky vydal knižně. Od roku 1986 začal o svých zkušenostech přednášet a jezdit jako pamětník do škol. V Německu platí Max Mannheimer za morální autoritu a burcující hlas proti zapomnění.

Vloni Mannheimer vyjádřil obavy z nového nárůstu rasismu a antisemitismu v Evropě. Řekl to v rámci vzpomínkové ceremonie u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Dachau americkou armádou. Před 4 lety dostal sudetoněmeckou Evropskou cenu Karla IV. za připomínání minulého bezpráví.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme