V Německu zemřel nacista známý jako řezník z Oradouru

Ve věku 86 let zemřel jeden z posledních nacistických válečných zločinců Heinz Barth. Podílel se na jednom z nejznámějších masakrů civilního obyvatelstva ve francouzském Oradouru. Barth se ale účastnil taky vraždění v Čechách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norimberský proces

92 lidí popravil během stanného práva v létě roku 1942 prapor policejních rezervistů v Lubech u Klatov a v Pardubicích. Barth byl jeho příslušníkem. Za tento zločin byl takzvaný řezník z Oradouru souzen a odsouzen v někdejší NDR.

Barth na sebe ale především upozornil v řadách tankové divize SS "Das Reich", jejíž příslušníci povraždili ve vesnici nedaleko Limoges těsně po spojeneckém vylodění 642 civilistů, z toho 247 dětí. Za účast na oradourském masakru byl Barth odsouzen v nepřítomnosti soudem v Bordeaux k trestu smrti.

Nacistický zločinec, který za války přišel o nohu, žil až do roku 1981 pod falešným jménem v Gransee u Berlína. Po odhalení jeho pravé totožnosti mu východoněmecká justice vyměřila doživotní trest. V roce 1997 byl Barth kvůli chatrnému zdraví z vězení propuštěn.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme