V německých volbách těsně vítězí Schröder

Dosavadní neúplné volební výsledky naznačují, že v Německu po nedělních parlamentních volbách zůstanou u moci sociální demokraté a Zelení. Stávající rudo-zelená koalice vedená kancléřem Gerhardem Schröderem by v novém Bundestagu měla mít těsnou většinu 10 mandátů. Odhady volebních výsledků obou hlavních rivalů - SPD a CSU - ale byly celý nedělní večer natolik vyrovnané, že nebylo jasné, komu vítězství připadne. Za vítěze se označili jak konzervativci Edmunda Stoibera, tak sociální demokraté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: ČTK/AP

Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Berlíně David Šťáhlavský, hlavním volebním vítězem je ale strana Zelených. Právě ta totiž nečekaným ziskem téměř devět procent hlasů rozhodla vyrovnaný duel obou hlavních stran. Naproti tomu liberálové z FDP se sedmi procenty zaostali za svými volebními představami hned o 11 procent.

Gerhard Schröder vzdal na prvním povolebním mítinku hold voličům i koaliční straně Zelených, která mu zajistila na další čtyři roky křeslo spolkového kancléře. "Přesvědčili jsme mnoho lidí, i mladých, že politika rovnováhy ekonomiky a ekologie má nadále pokračovat."

Kandidát konzervativní pravice na post kancléře Edmund Stoiber ve své domovské zemi - Bavorsku - získal absolutní většinu 60 procent. Asi hodinu po skončení voleb se pak prohlásil za jejich vítěze. "Jedno je nyní jisté: CDU a CSU - zkrátka Unie - vyhrála volby," tvrdil večer Stoiber.

Definitivní výsledky německých voleb se očekávají až nad ránem.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme