V Nepálu znovu začal školní rok. Někde se učí jen pod přístřešky

Většina žáků a studentů v Nepálu se dnes vrátila do školních tříd. V zemi začal znovu školní rok, který přerušilo katastrofální zemětřesení. Mnohde se ale školáci budou muset učit pod otevřenou oblohou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti z Nepálu se vrací do školy. Výuku přerušilo zemětřesení

Děti z Nepálu se vrací do školy. Výuku přerušilo zemětřesení | Zdroj: Reuters

Otřesy zcela zničily přes polovinu všech škol v Nepálu, další jsou poškozené. Zničeno bylo na 25 tisíc tříd. Zemětřesení zabilo 30 učitelů a skoro čtyři stovky školáků.

Řada škol se otevírá v improvizovaných přístřešcích – ve stanech, pod plachtami nebo do období monzunu i pod otevřenou oblohou.

Školní rok letos začal 14. dubna a trvá do 12. dubna 2016. Výuka ale byla přerušena po prvním zemětřesení 25. dubna.

Za vzdělaného je v Nepálu považován člověk, který umí číst a psát. Až do roku 1985 existovala v Nepálu pouze jediná vysoká škola.

Úroveň se ale v poslední době výrazně zlepšila. Zatímco před 60 až 70 lety bylo gramotných pět procent populace, dnes je to polovina žen a tři čtvrtiny mužů.

Děti z Nepálu se vrací do školy. Výuku přerušilo zemětřesení | Foto: Reuters

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme