V New Yorku a okolí budou pohonné hmoty jen na příděl

V New Yorku dnes začíná platit přídělový systém pro čerpání benzinu. Oznámil to starosta Michael Bloomberg. V nejlidnatějším městě Spojených států totiž prodává pohonné hmoty jen asi jedna čtvrtina benzinek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrázek z posledních dní: přeplněné benzinky v New Yorku | Zdroj: Reuters

Jde o mimořádné opatření, které začne platit od šesti hodin místního času. Systém má fungovat podle poznávacích značek – v liché dny budou obslouženi jen majitelé značek s lichým číslem na konci a v sudé dny se sudým číslem.

Opatření má zredukovat fronty, které se tvořily u benzinových pump. Lidé jsou překvapení, jak je systém distribuce pohonných hmot zranitelný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj ČRo Vít Pohanka telefonoval do Ranního Radiožurnálu o přídělech benzínu v New Yorku

Potíže vyvolala nedávná bouře Sandy, která zasáhla New York nebývalou silou a s ničivými následky.

Některé benzinky nejprve zavřely kvůli přerušení dodávek proudu a tím rychle rozprodaly své zásoby ty, které prodávat mohly. Teď jsou hlavní příčinou technické problémy, které mají sklady s pohonnými hmotami.

K povinným přídělům pohonných hmot bylo nutné sáhnout naposledy při ropné krizi v 70. letech 20. století.

Přídělový systém mají už od víkendu také na některých místech v silně zasaženém New Jersey a ještě si ho budou muset podržet.

V ostatních oblastech východu USA ale distribuce funguje bez problémů. Zato na připojení k elektrické síti stále čeká 700 tisíc domácností a podniků, z toho v New Yorku 200 tisíc.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme