V New Yorku jde do finále stavba One World Trade Center, měla by být dokončena letos

Nad stavbou One World Trade Center na Ground Zero v New Yorku vlaje od víkendu americká vlajka. Mrakodrap, dříve nazývaný Věž Svobody, je stavěný poblíž místa, kde stálo Světové obchodní centrum, které bylo zničené při teroristických útocích 11. září 2001. Stavba One World Trade Center by měla být dokončena už během letošního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad stavbou One World Trade Center na Ground Zero v New Yorku zavlála americká vlajka | Zdroj: Reuters

Budova One World Trade Center bude jedním z národních symbolů Američanů. Bude patřit mezi nejvyšší stavby světa. Její celková výška byla navržena na 541 metrů (1776 stop, což je odkaz na rok deklarace americké nezávislosti).

Základem mrakodrapu jsou tři ocelové sloupy vztyčené 19. prosince 2006. Jeden z nich je popsán tisíci ručně psaných vzkazů, jako připomenutí obětí atentátů z 11. září 2001.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme mluvili na ČRo Plus, hosty byli washingtonský zpravodaj Vít Pohanka a zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák

Původně měla budova stát už 11. září 2011, právě na desáté výročí útoků, termín byl ale posunutý na konec letošního roku. Podle pozorovatelů přitom není vyloučené, že dojde k dalším zdržením.

Mohou za to stavitelé a město New York, pro které se celý projekt značně prodražil. Podle posledních údajů bude stát budova 3 miliardy a 600 milionů dolarů, konečný účet ale může být ještě o něco vyšší.

Na zvyšování rozpočtu se podepsala i přísná bezpečnostní opatření, která jsou zapracovaná do samotné konstrukce budovy. Například zdi okolo schodišť a výtahů jsou betonové, tlusté téměř jeden metr. Schodiště jsou pod tlakem, který by v případě požáru měl plameny vypuzovat ven. Je tam kamerový systém, který by měl upozorňovat na opuštěné předměty.

Podle amerického zpravodaje ČRo Víta Pohanky zaznívají neoficiálně i kritické hlasy, které dokonce zpochybňují smysl celého projektu. Nicméně Američané podle něj vnímají, že není založen na ekonomické rozvaze či na potřebě nějakých prostor v Manhattanu, ale jde o politické rozhodnutí jako symbol americké hrdosti a vzdoru.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme