V New Yorku o Blízkém východě

Nový impuls blízkovýchodnímu mírovému procesu se snaží dát v New Yorku diplomaté takzvaného kvarteta - Spojených států, OSN, Evropské Unie a Ruska. Na stole také mají plán premiéra Ariela Šarona na stažení vojáků a židovských osadníků z pásma Gazy, který v neděli odmítli členové Šaronovy vlastní strany Likud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice New Yorku | Foto: Milan Kopp

Palestinci jsou také proti tomuto jednostrannému plánu. Spojené státy podporují Šaronův plán s osadami, a to bez ohledu na vůli Likudu. Generální tajemník OSN Kofi Annan by také uvítal stažení Izraelců z Gazy, jako součást mírového procesu.

Očekává se, že kvarteto vyzve k návratu k cestovní mapě, jak je nazýván původní mírový plán. OSN, Rusko a Unie chtějí hrát větší roli v mírovém procesu. Vyhlídky na výraznějších pokrok jsou v New Yorku mizivé.

Mezitím se proti politice George Bushe na Blízkém východě postavilo ve Washingtonu asi 50 bývalých diplomatů. Ve velmi neobvyklém výrazu nesouhlasu kritici tvrdí, že současná americká blízkovýchodní politika připravuje Spojené státy o důvěru přátel.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme