Atentátník z New Yorku: 'milý' řidič se zelenou kartou, o jehož vazbách na islamisty nevíme

Americká policie v úterý postřelila a zadržela devětadvacetiletého uzbeckého občana dlouhodobě žijícího v USA Sayfulla Saipova, který s pronajatou nákladní dodávkou zabil osm lidí a 11 dalších zranil na newyorské stezce pro pěší a cyklisty. Vyšetřovatelé útok považují za teroristický čin. Mezi mrtvými je podle úřadů pět Argentinců a Belgičanka, identita ostatních známa není.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Saipov, který měl útočit na Manhattanu

Devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Saipov, který měl útočit na Manhattanu | Zdroj: ČTK/AP

Pachatel s pronajatým pick-upem vjel na stezku vedoucí odděleně podél West Side Highway, rušné silnice lemující západní pobřeží Manhattanu. Během více než kilometrové jízdy srážel cyklisty a chodce a nakonec narazil do školního autobusu.

Teroristický čin na Manhattanu. Útočník najel do lidí, osm jich zabil

Číst článek

Muž pak vyběhl z vozu a podle svědků v arabštině volal Bůh je veliký (Alláhu akbar). U sebe měl podle policie paintballovou a vzduchovou pistoli. Podle agentury AP je po operaci ve vážném stavu, lékaři však předpokládají, že přežije.

Oběti z Argentiny i Belgie

Podle argentinského ministerstva zahraničí zemřelo pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria. Rosario k uctění jejich památky vyhlásilo třídenní smutek. Příbuzným již kondoloval argentinský prezident Mauricio Macri a také argentinská vláda.

O jedné mrtvé pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér. Občané Belgie a Argentiny jsou podle úřadů i mezi zraněnými, zraněnou Němku ohlásila také německá vláda. Americká policie zatím identitu ani národnost ostatních obětí nezveřejnila.

Co víme o pachateli?

Americká média s odvoláním na policejní zdroje uvádějí, že útok spáchal Uzbek Sayfullo Saipov (v přepisu z uzbečtiny Sajfulláh Saipov), který v USA žije od roku 2010 díky takzvané zelené kartě. Podle televize CNN objevili policisté v dodávce vzkaz naznačující, že čin byl spáchán ve jménu IS, podle jiných médií není jeho obsah zcela jasný. O žádných Saipovových vazbách na radikály dosud není policii nic známo, na sociálních sítích nebyl aktivní.

Sousedé o útočníkovi hovoří jako o milém člověkovi, i když jeden z nich řekl, že byl znám jako agresivní řidič. O tom svědčí i několik pokut za dopravní přestupky. Saipov se živil jako řidič, kdysi pracoval mimo jiné i pro alternativní taxislužbu Uber. V minulosti žil na Floridě, nyní ale s manželkou a dětmi bydlí v Patersonu ve státě New Jersey, kde je početná muslimská komunita. Policie již provedla razii v Saipovově bytě, výsledek prohlídky ale znám není.

"Nesmíme dovolit ISIS vrátit se nebo vstoupit do naší země poté, co jsme je porazili na Blízkém východě a jinde. Dost!" napsal s použitím jedné ze zkratek pro Islámský stát na twitteru Trump, který vyslovil soustrast obětem "teroristického činu". Později dodal, že nařídil ministerstvu vnitřní bezpečnosti ještě zpřísnit "extrémní prověřování" migrantů mířících do Spojených států.

Trump v úterý na twitteru kritizoval americký vízový systém, kdy je možné získat přistěhovalecké povolení v loterii. Navrhuje proto změnu, podle které by se víza udělovala na základě zásluh.

Posílená bezpečnost

Newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil, že stát po útoku v den halloweenských oslav posílil bezpečnostní opatření na rušných místech jako jsou letiště či mosty. "New York je mezinárodním symbolem svobody a demokracie a my se nenecháme zastrašit," uvedl Cuomo. Několik hodin po masakru vyrazil po boku starosty města Billa de Blasia do jednoho z večerních halloweenských průvodů.

Pozadí útoku prověřují vedle amerických úřadů i ty uzbecké, podrobnosti ale známé nejsou. Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev mezitím poslal Trumpovi kondolenci, ve které vyjádřil lítost nad útokem.

Střední Asie jako škola džihádistů?

Výběr teroristických útoků, které spáchali v poslední době útočníci pocházející ze Střední Asie:

  • 5. dubna 2013 - V cíli mezinárodního maratonu v americkém Bostonu explodovaly dvě amatérsky vyrobené bomby ukryté v černých pytlích zhruba 100 metrů od sebe; stalo se tak zhruba dvě hodiny poté, co cílovou páskou proběhl vítěz. V důsledku explozí zemřeli tři lidé včetně osmiletého chlapce a 264 osob bylo zraněno, z toho 17 lidí bylo v kritickém stavu. Pachateli byli bratři čečenského původu narození v Kyrgyzstánu Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v USA žili několik let. Starší Tamerlan byl zabit při přestřelce s policií, Džochar byl těžce zraněn a později odsouzen k trestu smrti. V případu byli obviněni i další muži pocházející z Kyrgyzstánu a Kazachstánu.
  • 1. ledna 2017 - Útok na noční klub Reina v Istanbulu si vyžádal 39 mrtvých a sedm desítek zraněných. Většina obětí útoku byli turisté, hlavně ze zemí Blízkého východu a severní Afriky, ale i z Indie, Ruska či Izraele. K atentátu se přihlásila organizace Islámský stát. Pachatelem byl čtyřiatřicetiletý Abdulgadir Mašaripov, který je původem Uzbek.
  • 3. dubna 2017 - Nejméně 15 obětí a přes 100 zraněných si vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru; zahynul také 23letý sebevražedný atentátník Akbaržon Džalilov, etnický Uzbek původem z Kyrgyzstánu. K atentátu se přihlásila skupina Prapor imáma Šamila, napojená na teroristickou síť Al-Káida.
  • 7. dubna 2017 - Uzbecký radikál Rakhmat Akilov, který v zemi žádal o azyl, najel kamionem do davu lidí na nákupní třídě Drottninggatan v centru švédského hlavního města Stockholmu a zabil pět lidí. Akilov byl zadržen a k činu se přiznal.
  • 31. října 2017 - Devětadvacetiletý muž zabil na newyorské stezce pro pěší a cyklisty s pronajatou nákladní dodávkou osm lidí a nejméně 11 dalších zranil. Úřady vyšetřují útok, který podle médií spáchal Uzbek Sayfullo Saipov, jako teroristický čin.

Fakta o spojitosti Střední Asie s terorismem:

  • Útoky, které v posledních měsících spáchali teroristé pocházející ze Střední Asie, jsou podle expertů varovným signálem o sílících extremistických náladách ve Střední Asii, kterou mnozí považují za hlavní centrum pro verbování a výcvik islámských radikálů.
  • Komplikovaná národnostní situace, koridory drogového kontrabandu, blízkost afghánského bojiště, politické vakuum po rozpadu SSSR a tradice ortodoxního islámu - to vše podle ruských i západních médií ve Střední Asii přispívá k aktivizaci extremistických proudů, jejichž hlavní složkou je Islámské hnutí Uzbekistánu (IDU). Organizace působící v Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a Afghánistánu je významným zdrojem pro verbování příslušníků takzvaného Islámského státu (IS). Do Iráku a Sýrie dodala podle odhadů pět až sedm tisíc bojovníků.
  • Ohniskem radikalizace středoasijských sunnitů je Ferganské údolí, úrodný a hustě osídlený region, který sdílí Uzbekistán s Tádžikistánem a Kyrgyzstánem. Většinu jeho obyvatelstva tvoří etničtí Uzbekové. Pocházeli odtud i zakladatelé IDU Džumaboj Chodijev, známější pod bojovým jménem Džuma Namangani, a ideolog ortodoxního islámu Tahir Juldašev. Oba muži byli nejbližšími spolupracovníky Usámy bin Ládina a oba jsou už mrtví - Namangani zahynul koncem roku 2001 na severu Afghánistánu, Juldaševa v roce 2010 zabil americký bezpilotní letoun v Pákistánu.
  • Bývalý uzbecký ministr vnitra Abdusalom Azizov, který nyní vede resort obrany, letos v květnu uvedl, že uzbecká policie každý den odhaluje islámské extremisty mezi Uzbeky vracejícími se do země ze zahraničí. Tito muži se podle Azizova snaží šířit v Uzbekistánu vahhábismus, což je ultrakonzervativní odnož sunnitské formy islámu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme