V New Yorku začalo jednání Valného shromáždění OSN

V New Yorku začal summit hlav států a vlád 191 členských zemí OSN. Podle zástupců Evropské unie má světová organizace po 60 letech činnosti zahájit novou éru svého fungování a odstartovat permanentní reformy svých institucí. Začátek reforem je ale podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana značně skromnější než očekával.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

"Lepší Spojené národy budou ve prospěch lidstva," to byl vzkaz generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Americký prezident George Bush se přidal s tím, že výzvou dneška je šíření svobody a demokracie a společný boj proti teroru, chudobě a nemocem.

Volání po radikálních reformách OSN nebylo vyslyšeno a na poslední chvíli dosažené kompromisy jsou zklamáním pro všechny členské země. Světové společenství se nedohodlo na tom, jak oživit Radu bezpečnosti a jak posílit vedení OSN, aby účinně mohlo bránit korupci.

V závěrečném dokumentu, který bude přijat v pátek, je zmínka o etickém kodexu pracovníků OSN, ale generální tajemník nezíská potřebné pravomoci. Svět se nedokázal shodnout na přístupu k odzbrojení, nešíření jaderných zbraní, použití síly ani na definici terorismu.

Spojeným státům a Evropské unii se nepodařilo prosadit takovou komisi pro lidská práva, kde by nezasedli zástupci zemí, která práva svých občanů porušují. Pokrokem je zřízení mírotvorné komise na pomoc státům po válečných konfliktech.

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme