V New Yorku začíná konference o jaderných zbraních

V sídle OSN v New Yorku dnes začíná globální konference o zbraních hromadného ničení. Účastníci schůzky, která se koná pravidelně jednou za pět let, zkoumají především dodržování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova OSN v New Yorku

budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Konference bude trvat prakticky celý květen a už od začátku má o zájem médií postaráno. Na zahajovací schůzi totiž vystoupí i íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád a málokdo očekává, že půjde o projev ve smířlivém duchu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Ahmadínežád je v New Yorku už od včerejšího rána a podle dobře informovaných zdrojů hodlá navrhnout změny ve Smlouvě a argumentovat proti snahám Západu uvalit na Írán nové sankce kvůli tomu, že nepřestal obohacovat uran a pokračuje ve svém jaderném programu.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která na zahajovací seanci konference také vystoupí už prohlásila, že íránský prezident se nastolením těchto témat bude snažit odvrátit pozornost světa od faktu, že Írán samotnou Smlouvu o nešíření jaderných zbraní nedodržuje.

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní podepsalo 189 zemí, tedy naprostá většina států světa. Pět zemí, stálých členů Rady bezpečnosti OSN s právem veta má právo na to, mít jaderné zbraně. Ostatní státy, které smlouvu podepsaly, se tohoto hypotetického práva zřekly, za to ale dostaly souhlas sdružení, že mohou rozvíjet mírovou jadernou energetiku.

„Ta pětice zemí, která má privilegium vlastnit jaderné zbraně by se ale měla řídit jejím duchem a pracovat na úplném jaderném odzbrojení. O tom, jak je tato povinnost naléhavá se přou pluky právníků,“ řekl zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Některé státy, které mají jaderné zbraně, ale nejsou členy tohoto spolku nebo podpis pod smlouvou o nešíření jaderných zbraní odvolaly, například Severní Korea. Pak je tu i zvláštní případ Izraele, který možná jaderné zbraně má, ale nepřiznal to a smlouvu také nepodepsal,“ vysvětlil Slezák.

Igor Maňour, Milan Slezák, Patricie Polanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme