V Nigérii bylo uneseno pět zaměstnanců zahraniční ropné společnosti

Neznámí ozbrojenci unesli v jižní Nigérii pět pracovníků zahraniční ropné společnosti. Jsou mezi nimi i tři Britové. Při ozbrojeném útoku na objekt přišli o život dva nigerijští bezpečnostní strážci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigérijský prezident Olusegun Obasanjo | Foto: AFP

Zaměstnanci těžařského průmyslu, mezi nimiž jsou i tři Britové, jeden Rumun a jeden Indonézan, byli uneseni z objektu v Eketu, blízko operační základny energetické firmy ExxonMobil v deltě řeky Niger, bohaté na ropu. Při útoku byli zabiti dva nigerijští bezpečnostní strážci.

K podobnému incidentu došlo i v pondělí, kdy bylo podle nigerijských zdrojů uneseno 25 nigerijských zaměstnanců společnosti Royal Dutch Shell při útoku na konvoj lodí jedoucích po řece Nigeru. Nejméně tři vojáci chránící konvoj byli při útoku zabiti.

Útoky na ropné instalace a únosy cizinců jsou v Nigérii na denním pořádku. Stojí za nimi převážně Hnutí za osvobození delty Nigeru, které se násilnými akcemi proti zahraničním společnostem snaží získat větší podíl na ziscích z těžby ropy a finanční náhrady za ekologické škody v oblasti, kde se denně produkuje přes dva miliony barelů ropy.

Nigérijský prezident Olusegun Obasanjo letos v září slíbil tvrdé zásahy proti ozbrojeným tlupám operujícím v deltě Nigeru.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme