V nizozemském Amsterdamu otevřeli první supermarket bez pokladních

Supermarket, kde si zboží sami namarkujete a u pokladny si s nikým nevyměníte ani pár slov. To je možná pro některé hodně futuristická vize. V nizozemském Amsterdamu ji už ale zkoušejí v praxi. Otevřeli tam první supermarket, kde si lidé zboží sami načtou, a pak za ně zaplatí v automatické pokladně. U kasy už se s pokladní nesetkají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

supermarket | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Samoobslužný supermarket patří řetězci Albert Heijn, který má stejného majitele jako tuzemské obchody Albert. Byl otevřen v hlavním městě Holandska Amsterdamu, kde má jinak Albert Heijn 77 obchodů.

Firma už dříve zkoušela samoobslužné skenování a placení zboží v několika menších obchodech, teď ho ale zavedla v prvním velkém supermarketu. Zatím čeká, jaké budou ohlasy zákazníků.

Skenování cenovek zboží a potom zrychlené placení za něj už funguje i v některých hypermarketech v Česku, ale zákazník si stále může vybrat, jestli se nevydá s vozíkem do řady k pokladně, aby mu tam zboží načetli.

V prvním zcela samoobslužném supermarketu v Nizozemsku už ale nemá klient jinou možnost, než si zboží naskenovat sám.

Urychlení nákupu i úspora místa

U vchodu si zákazník musí vzít čtečku kódů na zboží, naskenuje u každého čárový kód a ve čtečce se mu sečte částka, kterou má zaplatit. Při odchodu připojí čtečku k pokladnímu terminálu a zaplatí kartou.

Nizozemský řetězec nabízí i použití smartphonů zákazníků jako čtečky cen zboží, jen si musejí stáhnout příslušnou aplikaci.

Má to urychlit nakupování a placení a také ušetřit místo. Tam, kde stávaly pokladní boxy a pásy, mohou být nyní další regály.

Albert Heijn říká, že nebudou propuštěné všechny pokladní, jen se z nich stanou asistentky, které budou lidem pomáhat s výběrem. Také alkohol nebude možné koupit bez účasti prodavače. Ten musí zkontrolovat plnoletost nakupujícího. Obchod dále samozřejmě bude hlídaný.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme