V nizozemském Schiedamu byla dnes pokřtěna speciální loď

V nizozemském přístavu Schiedam se odehrál křest nové průzkumné lodi pro vyhledávání podmořských ložisek ropy. Značná část jejího technického vybavení pochází z Česka. Vyrobili je technici a konstruktéři ve Sviadnově u Frýdku-Místku. Loď bude moci hledat nové zásoby ropy například v Mexickém zálivu. Vrtné zařízení může pracovat až skoro 4 kilometry pod mořskou hladinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Noble Globetrotter | Foto: Pavel Novák

Loď Nobel Globetrotter prošla klasickým křtem, když se o její bok rozbila láhev šampaňského.

Plavidlo je skoro 190 metrů dlouhé. Uprostřed paluby má 40 metrovou věž, ve které se spojují trubky a spouštějí 3700 metrů pod hladinu oceánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O křtu speciální lodě Nobel Globetrotter mluvil ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu Pavel Novák

Veškeré podavače trubek, hydrauliku vně i uvnitř vrtného zařízení, navijáky nebo obslužné jeřáby vznikly v podniku Huisman Konstrukce ve Sviadnově u Frýdku-Místku.

Podle výrobního manažera Marka Jandačky by bez vybavení vyrobeného v Česku byla vrtná loď jen obyčejným plavidlem. "Absolutně by to byla mrtvá loď, 85 procent materiálu bylo dodáno z České republiky a na tady tuhle loď," řekl Radiožurnálu Jandačka.

Loď si objednala společnost Shell a bude sloužit k průzkumným vrtům, ze kterých by se pak těžila ropa.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme