V Nizozemsku se nesmí prodávat marihuana cizincům, praxe je však jiná

Jezdit za nákupem lehkých drog do Nizozemska už není možné, alespoň podle tamního nového zákona. Nizozemská vláda zakázala prodej marihuany cizincům. V zemi, kde podle statistik nakupovaly ve speciálních coffee shopech marihuanu i tisíce Čechů, by si ji měli koupit už jen registrovaní členové coffee shopů, kteří mají v zemi trvalý pobyt. Ne každý však pravidla dodržuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Coffeeshopy - na lodi v Maastrichtu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

John prodává v coffee shopu nedaleko centra nizozemského Haagu už tři roky. Zákaz prodeje marihuany cizincům si pochvaluje, prý to omezí některé problémy.

„Turisti toho někdy vykouří až moc a pak se nedokážou ovládat. Často to končí příjezdem záchranky a policie,“ říká John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z nizozemského coffee shopu natočil zpravodaj ČRo Ondřej Houska.

S místními lidmi prý žádné takové problémy nemá. „Ti si zakouří, dají si něco k pití a v klidu odejdou domů,“ popisuje John.

John se musí na chvíli věnovat práci. Právě prodává několik cigaret marihuany jednomu ze zákazníků. Mladý muž je cizinec, jak sám přiznává. O nový zákon se prý moc nezajímá. Dokonce si myslí, že ještě ani nezačal platit.

A prodavač John si vůbec neláme hlavu s tím, že zákon právě porušil, protože prodal drogu cizinci bez trvalého pobytu v Nizozemsku. Jak říká, jednotlivci marihuanu klidně prodá. Nepořádek prý dělají hlavně hlučné skupinky mládeže, které si do Haagu přijeli vyrazit z kopýtka.

Oba muži nakonec doporučují marihuanu i zpravodaji Českého rozhlasu. Podle nich by si měl koupit cigaretu jménem Power Point. To je prý nejlepší zboží široko daleko.

Jak je vidět, zákaz prodeje marihuany cizincům v Nizozemsku sice platí, prodejci si však jeho dodržováním moc starostí nedělají.

Ondřej Houska, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme