V Nizozemsku začal platit zákon o zákazu squattingu

V Nizozemsku platí ode dneška zákon, který zakazuje jakoukoli formu squattingu. Agentura AP to komentovala slovy, že tím v éře prohlubujícího se konservatismu padá poslední pilíř holandské liberální tradice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín - alternativní squat v Oranieburgerstrasse (6) | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

S názorem agentury AP, že by Nizozemsko přestávalo být liberální zemí nesouhlasí zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák. „Podle mě si spíše nizozemští voliči říkají, že jejich sklony k liberalizmu a vstřícnosti někteří lidé zneužívají,“ řekl v Odpoledním Radiožurnálu. .

Co se týče squatterství, podle Slezáka zájem o něj například v Amsterodamu upadá. „V 70. a 80. letech tam bylo módou pro mladé lidi, kteří neměli kde bydlet, aby obsazovali prázdné domy, dnes je v celém městě ‘pouze‘ 1.500 squatterů,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nizozemský zákaz squattingu Okomentoval v Odpoledním Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák.

V novém nizozemském parlamentu má většinu pravice, která ve squatterství nemívá žádnou zálibu. Prosazení zákona zakazujícího squaterství bylo tedy velmi jednoduché. „Ale jen proto, že pravicové strany podpořila jedna ultrapravicová strana, která má v čele Wilderese a ten je známý tím, že má antiislámský a protipřistěhovalecký program,“ přiblížil komentátor.

Wildersova strana chce podpořit menšinovou vládu, která by mohla vzniknout ze dvou pravicových stran - liberálů a křesťanských demokratů. Podle Slezáka za to Wilders bude chtít vliv moc.

„A toho se mu určitě dostane, pokud vláda vznikne. Už jsme to viděli včera, kdy se dvě strany - liberálové a křesťanští demokraté - shodly, že v Nizozemsku budou zakázány burky a že budou také přísnější přistěhovalecké zákony. To je jasná úlitba Wildersovi, jehož podporu tyto strany, které mají ve 150členné sněmovně 52 křesel, potřebují,“ řekl Slezák.

„Jak všechno dopadne, není ale zatím jasné. Je také možné, že vláda nevnikne, protože mnoha křesťanským demokratům se Wilders nelíbí a o tom, zda si nechají budoucí vládu podporovat právě od něj, mají rozhodovat na sobotním sjezdu,“ dodal zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu.

Milan Slezák, Katka Brezovská, Daniela Pavlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme