V nizozemských volbách zřejmě vyhráli křesťanští demokraté

V předčasných parlamentních volbách v Nizozemsku zvítězili podle prvních odhadů křesťanští demokraté dosavadního premiéra Jana Petera Balkenendeho. Podle nizozemské televize budou mít křesťanští demokraté v parlamentu o 150 členech asi 38 křesel. To by bylo o čtyři méně než po předchozích volbách v roce 2003.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Peter Balkenende

Jan Peter Balkenende | Zdroj: ČTK

Opoziční Straně práce přisoudila anketa u volebních místností 34 křesel. Znamenalo by to zisk osmi mandátů navíc oproti současnému stavu. Největšího úspěchu ale dosáhli socialisté, kteří budou mít podle odhadů až 30 mandátů namísto současných devíti.

O přízeň nizozemských voličů se ucházelo 24 stran, které se k volbám zaregistrovaly. Šanci dostat se do parlamentu měla kromě křesťanských demokratů především levicová Strana práce, která by měla získat přes třicet křesel. Proto se spekuluje, že by v Nizozemsku mohla vzniknout koalice dvou hlavních stran.

Bude ovšem záležet na tom, jak dopadnou i další strany, které jsou v současné době v parlamentu a mají šanci v něm zůstat. Jedná se o pravicovou Lidovou stranu pro svobodu a demokracii nebo socialisté, Demokraté 66 a podobně. Situace není nepodobná situaci v Česku a v jiných zemích Evropské unie, kdy hlavní politické strany mají a zřejmě budou mít problém sestavit stabilní vládu, pokud nepůjdou do velké koalice.

Tentokrát hlavním tématem nizozemských voleb nebylo přistěhovalectví. Veřejnost je těmito a podobnými tématy již unavená. Například muslimská poslankyně Farah Karímí řekla, že soužití menšin není již natolik určující téma, jak bylo v posledních letech, především v roce 2002 a v roce 2003.

Hlavními tématy tak v nizozemských volbách byly hospodářský růst nebo ekonomika. Místní hospodářství totiž zažilo po boomu v 90. letech určitou stagnaci a v roce 2002 až 2003 se ekonomický růst takřka zastavil. To přispělo k nervozitě zejména mezi skupinami sociálně slabších obyvatel, tím pádem k rostoucímu napětí vůči přistěhovalcům, žijících často ve velkých rodinách a požívajících velkorysou podporu státu.

Tento štědrý sociální systém se ovšem změnil, respektive byl postupně odbourán, a většina samotných Nizozemců tvrdí, že je těžší na státní podporu dosáhnout. Ekonomika se ovšem loni a letos vzpamatovala. Letos se očekává růst o tři procenta, podobně i příští rok. To je na poměry západní Evropy dost, a to dává velkou naději premiérovi Belkenendovi, že v úřadu zůstane.

Vít Pohanka, Zuzana Gálová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme