V Nobelově muzeu ve Stockholmu najdete i židli podepsanou dalajlámou

Nobelova cena zůstává i po více než sto letech nejprestižnějším oceněním v pěti kategoriích. K nejsledovanějším ale vždy patří vyhlášení Nobelovy ceny míru, která často rozpoutá i vlnu kritiky. Slavnostní obřad předávání cen se už od roku 1901 koná ve Švédském hlavním městě, kde se nachází i Nobelovo muzeum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelovo Muzeum ve Stockholmu

Nobelovo Muzeum ve Stockholmu | Foto: Robert Mikoláš

Slavnostní hudba, sál povstává a na pódium přicházejí král a královna. Tradiční obřad udílení Nobelových cen je každý rok stejný, přesto neopakovatelný. A v Muzeu Alfréda Nobela po něm vždy přibude několik slavných jmen:

„Pokud si stoupnete na jedno místo, tak je uvidíte všechny, jen to ale bude trvat pět a půl hodiny,“ ukazuje mi paní Helena Wallemo na stropní kolejnici, ve které se pohybují desky se jmény nositelů Nobelových cen.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Nobelově muzeu ve Stockholmu natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Dnes už jich je přes 800 a mezi nimi jsou i dvě česká: spisovatele Jaroslava Seiferta a fyzikálního chemika Jaroslava Heyrovského. Pod nimi pak stojí panely zobrazující události, které zase hýbaly dějinami v uplynulých desetiletích:

„Třeba během sedmdesátých let jsme byli svědky mnoha radikálních projevů, aktivní jsou různá hnutí a cenu v tomto období také získala organizace Amnesty International. Padesátá léta zase charakterizuje studená válka, ale také tranzistorové rádio a jeho rostoucí obliba a rozšíření,“ říká mi průvodkyně.

I proto je prý tady právě tranzistorák vystaven. Předmětů k obdivování je však v Muzeu mnohem více a cennou sbírku představují i dary od jednotlivých laureátů:

„Tady je dopis od Alberta Einsteina, ve kterém radí synům, jak naložit s penězi, co získal za Nobelovu cenu. A doporučuje koupit dům,“ čte Helena Wallemo z Muzea Alfréda Nobela, muže, kterému je pochopitelně část expozice také věnována:

Nobelovo Muzeum - židle podepsaná dalajlámou | Foto: Robert Mikoláš

„Vidíte tu jeho fotografie a samozřejmě patenty, kterých během jeho života bylo uznáno přes tři sta. No a chybět nemůže ani vzorek dynamitu, který ho proslavil.“

Švédský chemik a průmyslník před smrtí odkázal své jmění do fondu, ze kterého mělo být financováno bádání jednotlivých laureátů. V této souvislosti se ale traduje, že tímto darem chtěl slavný vynálezce dynamitu částečně odčinit škody, které jeho přelomový objev napáchal.

Ať už je to jakkoli, zejména udělování Nobelových cen míru je dodnes pěkně třaskavé a potvrzují to i reakce Číny na ocenění vězněného aktivisty Liou Siao-poa. Anebo dalajlámy:

„Dalajláma nás také navštívil a podle tradice podepsal jednu ze zdejších židlí. Na ní si ale sednout nemůžete, protože jsme jí pověsili do prostoru,“ vysvětluje Helena Wallemo. A dodává, že tyto podepsané židle v Muzeu Alfréda Nobela představují jakousi knihu oceněných hostů.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme