V norském Oslu otevřou muzeum zločinů masového vraha Anderse Breivika

Norové opět vzpomínají na nejtragičtější teroristické útoky v historii země. Od hromadné vraždy, kterou spáchal pravicový extremista Anders Breivik, uplynou za týden čtyři roky. Na místě prvního útoku v centru Osla začne v den výročí fungovat muzeum Breivikova zločinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní budovy v centru Osla, kde Anders Behring Breivik loni 22.července nejprve odpálil bombu a po výbuchu, který zabil osm lidí, přejel na ostrov Utøya. | Foto: Filip Jandourek

Muzeum vyroste na podnět norské vlády. Bude sídlit v prvním patře výškové budovy, která byla sídlem úřadu premiéra a pod kterou Breivik odpálil podomácku vyrobené výbušniny, nastražené v pronajatém autě.

Mezi vystavenými exponáty budou mimo jiné části onoho vozidla, falešný policejní průkaz i odznaky, se kterými Breivik po vraždění v Oslu pronikl na ostrov Utoya, kde krveprolití završil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řádění Anderse Breivika připomněl Jan Prokeš

Právě vystavení těchto předmětů považuje řada lidí přímo zasažených Breivikovým zločinem za příliš naturalistické. Podle organizátorů není posláním muzea šokovat, ale připomínat tragické události a tím bojovat proti násilí a nenávisti.

Zatím se počítá s tím, že muzeum bude otevřené minimálně pět let, do plánované rekonstrukce vládní budovy. Výstavu a infocentrum budou kromě široké veřejnosti navštěvovat organizovaně i školáci.

Kurátor výstavy a profesor historie Tor Einar Fagerland si myslí, že Norové diskutovali o Breivikově zločinu hlavně v prvním roce, pak se dostavila „únava". Teď ale podle něj vzniká potřeba širší historické reflexe této smutné události.

Anders Breivik zabil v Oslu 8 lidí a na ostrově Utoya pak dalších 69, převážně nezletilých účastníků tábora sociálnědemokratické strany.

Na Utoye je od začátku července památník Breivikových obětí. Je to půltunový kovový kruh s vyrytými jmény obětí, zavěšený mezi borovicemi.

Norský ostrov Utöya. Jídelna, kde Breivik vraždil | Foto: Robert Mikoláš

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme