V Norsku začal třídenní smutek za oběti atentátníka Breivika

Téměř měsíc po teroristickém útoku v Oslo dnes v Norsku začíná třídenní smutek, který uctí 77 obětí atentátníka Anderse Breivika. Dnes a zítra se na ostrůvek Utoya, kde Breivik zastřelil 69 mladých lidí, podívají příbuzní obětí i ti, kteří jeho střelbu přežili. V neděli se potom uskuteční smuteční ceremonie pro pozůstalé, přeživší, záchranáře i další pozvané. Na místo tragédie dnes přijelo asi 500 lidí. Soud mezitím prodloužil pachateli vazbu v izolaci o další čtyři týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní obětí a přeživší navštěvují ostrůvek Utoya, kde Breivik zastřelil 69 mladých lidí | Zdroj: ČTK

„Každý se snaží se smutkem vyrovnávat po svém. Nedá se říci, že by existoval nenormální projev smutku. Někdo se třeba rozpláče na veřejnosti, zdánlivě bezdůvodně. Přetrvává také silná kritika policie i vlády za to, že zanedbávala monitorování potencionálního nebezpečí nebo že nezasáhla dostatečně adekvátně a rychle,“ vysvětluje Yngvar Brenna ze serveru norge.cz, proč se na ostrov Utoya příbuzní a přeživší vypraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadcházejícím smutku v Norsku mluvil na Rádiu Česko Yngvar Brenna ze serveru norge.cz

Nejdůležitější pietní akce se chystá na neděli. V rámci nedělní pietní akce má být uspořádán koncert, kde vystoupí nejvýznamnější norští hudebníci, včetně skupiny A-HA, která se znovu sejde speciálně kvůli této akci. Zastoupena bude i královská rodina, vláda, parlament, příbuzní obětí, přeživší a všichni, kteří se na jejich záchraně podíleli.

V posledních dnech se potvrdilo, že útočník na farmě, kterou si pronajímal, připravoval další nálož. Tato bomba měla být alespoň o polovinu silnější, než ta, která byla uložena v autě ve vládní čtvrti.

Policie také potvrdila, že Breivik po střelbě na ostrově a před svým zatčením dvakrát volal policii, aby ohlásil, že jeho operace byla splněna.

Rádio Česko, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme