V nové slovenské vládě budou i 'staré' známé tváře

Slovensko je o krok blíž k nové vládě. Pravicová koalice se dohodla na rozdělení ministerských křesel. V čele kabinetu bude stát poprvé v historii žena, Iveta Radičová. Diplomacii má vést bývalý premiér Dzurinda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Radičová | Foto: Vendula Kosíková

Slovenská vláda se tak, na rozdíl od té české, rodí velice rychle. Strany o ní jednají už od voleb. I po dobu, kdy se jí snažil sestavit Robert Fico, který nakonec úspěšný nebyl.

„Srovnání s Českem se tu hodně skloňuje. Komentátoři upozorňují na to, že slovenská vyjednávání odstartovala s dvoutýdenním zpožděním oproti těm českým, a už nyní je výrazně předběhla. Slovensko má vládu prakticky hotovou. Koaliční smlouva je podepsána, ministerské posty jsou rozdělené. Osmého července, kdy se sejde na své první schůzi nový parlament, by pak mohla být nová vláda jmenována,“ komentuje dení zpravodaj v Bratislavě Vojtěch Berger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojtěch Berger přiblížil na Rádiu Česko vznik slovenské vlády

Robert Fico oznámil, že bezprostředně po této schůzi podá demisi a prezident Ivan Gašparovič bude moci jmenovat novou vládu v čele s Ivetou Radičovou.

Nejvíce vydělal nováček SAS

Početně na rozložení ministerských křesel nejvíc vydělal parlamentní nováček - liberální Svoboda a Solidarita. Strana dostane čtyři rezorty a její šéf Richard Sulík bude navíc zřejmě předsedou slovenského parlamentu.

„SAS dostane také ministerstvo hospodářství. O něj se přetahovala s křesťanskými demokraty. Ti nakonec jako tučnou kompenzaci dostali ministerstvo dopravy posílené o řadu dalších pravomocí,“ doplnil Vojtěch Berger.

I když strany zatím oficiálně neřekly, koho konkrétně do ministerských funkcí nominují, některá jména jsou už známá. Ministrem zahraničí by měl být expremiér Mikuláš Dzurinda a ministrem financí Ivan Mikloš, který spravoval státní pokladnu už v Dzurindově vládě.

Na zformování nové slovenské vlády čeká i celá Evropská unie. Právě na Slovensku totiž visí osud garančního mechanismu pro eurozónu. Odcházející premiér Fico finanční garance sice slíbil. Slovensko je ale ještě musí podepsat. A to nechce udělat ani odcházející vláda, ani ta, která se teprve rodí.

„Tenhle pat stále trvá, ale Iveta Radičová oznámila, že až nová vláda vznikne, nechce garance pro eurozónu blokovat. Pouze chce mít možnost jednat s Bruselem o podmínkách garancí, které slíbil bez vědomí pravice Robert Fico. Slovensko nemůže za nepodepsání garancí dostat pokutu, ale může mít v budoucnu potíže s vyloučením z evropského klubu solidarity, tedy se získáváním peněz z evropských fondů,“ dodal zpravodaj v Bratislavě.

Vojtěch Berger, Katka Brezovská, Karolína Koubová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme