V novém kyrgyzském parlamentu zasedne pět stran

Pět politických stran si podle prvních výsledků rozdělí křesla v novém kyrgyzském parlamentu. Nedělní volby, které mají posunout postsovětskou republiku od autoritářské vlády k parlamentní demokracii, se podle pozorovatelů odehrály bez násilí. Volební komise tvrdí, že registruje pouze malá narušení volebního zákona. OBSE ocenila hlasování jako krok k demokracii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kyrgyzstánu se dnes konají parlamentní volby | Zdroj: ČTK

V čele pětice, která překročila povinnou pětiprocentní hranici hlasů, stojí podle volební komise strana Ata Žurt neboli Vlast, blízká svrženému prezidentovi Kurmanbeku Bakijevovi.

Před ostatními konkurenty má uskupení ale jen drobný náskok, a podle politologů je tak zjevné, že se strany budou muset na vládě dohodnout.

Kyrgyzští představitelé označují volby za historické, parlament bude mít větší pravomoci než prezidentka Roza Otunbajevová, která stojí v čele země od dubnového převratu.

Kyrgyzstán, který v posledních měsících poznamenalo nejhorší etnické násilí za poslední dvě desítky let, přešel k parlamentní demokracii jako jediná ze zemí střední Asie.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme