V novozélandském tisku znovu zmínka o Češích

Světový tisk píše o tom, že americká komise vyšetřuje události před 11. zářím, všímá si toho, že Poláci změnili názor o evropské ústavě a že příští týden proběhne na Slovensku referendum o předčasných volbách. Češi se zase objevili na stránkách novozélandských novin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Deník International Herald Tribune sleduje vyšetřování speciální americké komise, která zjišťuje okolnosti teroristických útoků z roku 2001. Nejvyšší představitelé administrativy bývalého prezidenta Clintona, ale i George Bushe, teď čelí ostrým otázkám členů národní komise. Madeleine Albrightová, Collin Powell a další se snaží vysvětlit, proč už v roce 1998 Clintonova vláda nevystoupila důrazněji proti nebezpečí spjatém s organizací Al-Kajda. Úředníci současného prezidenta se zase musí zodpovídat z jednání před osudovým dnem 11.září, vysvětluje International Herald Tribune.

Slyšení je veřejné a před tribunálem stanou jak tajemníci vlády, tak úředníci ministerstev zahraničí obou vlád. Předchozí osazenstvo Bílého domu proti nebezepečí neudělalo zásadní kroky a promarnilo klíčové příležitosti, vytýká vláda George Bushe. Madeleine Albrightová mu oponuje, že ani vláda Billa Clintona se nevyhýbala boji s terorismem. Neměla však tolik kvalitních informací, aby bylo možné přímo ukázat na teroristy, píše se na stránkách deníku International Herald Tribune.

Zabitím duchovního vůdce hnutí Hamas šajcha Jasína odstranil Izrael nejdůležitějšího teroristického vůdce, který proti Izraeli vedl válku. Píše to izraelský pravicový deník Jerusalem Post.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Návštěva spolkového kancléře Schrödera pohnula názorem Poláků, všímá si v dnešním vydání rakouský deník Die Presse. Varšava se umoudřila a ve sporu o evropskou ústavu o krok ustoupila. Těší mě, že jsou Poláci připraveni převzít odpovědnost za podobu Unie, pochvaloval si německý kancléř setkání s polským premiérem Leszkem Millerem. Schröder ale zároveň vyjádřil naději, že hledání únosného kompromisu ve sporu o ústavu skončí ještě za irského předsednictví. Kompromis není jen nutný, ale také možný, snažil se přesvědčit svého hostitele. Německo se nehodlá vzdát rozhodujícího podílu na hlasování, domnívá se rakouský list.

To ostatně potvrzují také další Schröderova slova: Vidíme možnost, že Polsko bude mít specifickou váhu hlasů, aniž by se Německo vzdalo nároku na zvláštní většinu. Ještě před třemi měsíci představovalo Polsko absolutního odpůrce smlouvy o evropské ústavě. Nice nebo smrt, znělo tehdejší heslo. Pozitivní přístup Varšavy přesně zapadá do optimismu Evropské unie, která doufá, že se jí podaří dokončit ústavní smlouvu ještě tento půlrok, dodává rakouský list Die Presse.

Už v příštím týdnu slovenští voliči v referendu oznámí, zda si přejí předčasné volby. Situaci na slovenské politické scéně se věnuje deník Sme. Opoziční politici, kteří pomáhali odborářům sbírat podpisy za vypsání referenda, zatím nenabídli žádnou politickou alternativu současné vlády, všímá si list. Vláda tří stran. HZDS, Smer a někdo, vyjádřil se jen neurčitě místopředseda HZDS Sergej Kozlík. Smer takovou spolupráci také nevylučuje a současná kritika vládnoucích partají podle něj nemá vliv na situaci po volbách.

Obsah politiky budoucí vlády musí být jasný: sociálně únosné reformy a boj proti korupci a klientelismu. Jak je možné si představit spolupráci HZDS a Smeru při jeho problematických vztazích s Vladimírem Mečiarem? ptá se deník Sme. Je to omyl, odpovídají lídři Smeru, důležitější je shoda na programech. Představitelé vládních stran možný povolební vývoj komentují jen zdrženlivě, prý teď mají na řešení jiné hlavolamy než situaci o volbách, uzavírá slovenský list Sme.

Češi jsou opět jedním z hlavních témat novozélandského listu New Zealand Herald, tentokrát se však nejedná o orchideje. Dva čeští turisté, jejichž vůz byl zdemolován šestnáctiletým místním řidičem, jsou podle svých slov zděšeni právním systémem Nového Zélandu. Policie totiž nechala mladíka jednoduše odejít, aniž by zaplatil odškodné. Český pár musel po havárii strávit nějaký čas v nemocnici. Když se ale mladí turisté vrátili k místu nehody, zjistili, že jim chybí většina z jejich osobních věcí, popisuje událost New Zealand Herald.

Šestnáctiletý viník ale škodu zaplatit nehodlá, podle místního práva může případ vyšetřit pouze policejní útvar pro mládež a mladého učně poslat před speciální rodinný tribunál. Také pojišťovny se k zaplacení pojistného staví kvůli nezletilosti mladíka odmítavě. Jsme velice překvapení fungováním místního systému. Viník je dost starý na to, aby mohl řídit auto, ale příliš mladý, aby mohl také nést zodpovědnost, cituje české turisty novozélandský list New Zealand Herald.

Jan Šmíd, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme