V Oděse si připomínají druhé výročí nepokojů, při nichž uhořelo téměř 50 lidí

V ukrajinské Oděse dnes panují mimořádná bezpečnostní opatření. Před dvěma lety tam v Paláci odborů při srážkách mezi proruskými a proukrajinskými aktivisty uhořelo téměř 50 lidí. Gubernátor Oděské oblasti a bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili upozornil, že proruské síly připravují provokace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoukrajinská Oděsa zažívá demonstrace odpůrců i příznivců vlády. 1. 6. 2014 | Foto: Jaromír Marek

Na bezpečnost ve městě proto bude dohlížet 3000 policistů, kteří mají právo střílet v případě nutnosti. V pohotovosti je také Národní garda a její posily, které do Oděsy vyslal prezident Petro Porošenko.

Rusko obviňuje Ukrajinu z liknavého vyšetřování masakru, který se odehrál před dvěma lety a za který zatím nikdo nebyl potrestán.

Napětí v Oděse a konflikty mezi proruským a proukrajinským táborem se stupňovaly od podzimu 2013 – od kyjevského Majdanu. Nabíraly na síle s rostoucí hrozbou, že se Oděsa a s ní celý jih Ukrajiny připojí k proruským separatistům z Donbasu.

Roznětkou se 2. května 2014 stal zápas fotbalových klubů Černomorec a Metallist. V ulicích se objevili bojovně naladění fanoušci, kteří se rozdělili na proruské a protiruské stoupence. K prvním srážkám došlo v centru v okolí Řeckého náměstí a Děribasovské ulice.

Zastánci Majdanu hnali své protivníky asi 2,5 kilometru od Řeckého náměstí na Kulikovo pole. Proruští aktivisté se ukryli v budově Domu odborů, který vzápětí začal hořet. Moskva z toho obvinila příslušníky radikální ukrajinské organizace Pravý sektor.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme