V Ománu mají záplavy 18 obětí. Dubaj byla zaplavená po kotníky a mezinárodní letiště přerušilo provoz

Východ arabského poloostrova zasáhly záplavy, které si v Ománu vyžádaly nejméně 18 lidí. Bouřky a deště zaplnily jindy suchá údolí vodou a vyřadily z provozu i mezinárodní letiště v Dubaji. „Situace tam byla také katastrofální, protože ulice, stanice metra, známé obchodní domy a střediska byly zaplavené vodou po kotníky,“ popsal pro Radiožurnál zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček, který varuje před výlety do této blasti.

Od stálého zpravodaje Dubaj/Maskat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po cestě po pobřeží Ománského zálivu z Maskatu je vidět, jak se z údolí – vádí mezi horami, valí řeky vody a zaplavují pobřeží. Ještě před pár dny přitom ta údolí byla úplně suchá. 

Přehrát

00:00 / 00:00

„V podstatě veškerá plocha těchto zemí je pokrytá špatně propustnými horninami. Jakmile zaprší, veškerá voda okamžitě odtéká a plní ta úzká údolí,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček


Jižně od Maskatu v jednom z  údolí zahynulo nejméně devět školáků, jejich autobus strhla záplavová vlna. Ománští záchranáři zveřejnili videa, na kterých vytahují lany z vrtulníků přímo ze záplavové vlny lidi, kteří tam uvízli.

Na některých místech jsou úplně rozbořené silnice a nedá se projet. Podle předpovědi by se mělo počasí v následujících třech dnech lepšit, takže lidé doufají, že se situace postupně uklidní.

Rychlé povodně souvisí i s místní geologií. V podstatě veškerá plocha Ománu je pokrytá špatně propustnými horninami. Jakmile zaprší, veškerá voda okamžitě odtéká, a plní tak úzká údolí.

Ta jsou častým cílem turistů, takže pokud se někdo chce do těch krásných vádí vydat, musí bedlivě sledovat předpověď počasí. Jakmile se alespoň trochu objeví hrozba dešťů, rozhodně by neměl takový výlet podnikat.

Nejen v Ománu, ale i v Dubaji je situace katastrofální. Ulice, stanice metra, známé obchodní domy a střediska byly zaplavené vodou po kotníky. Letiště v Dubaji dokonce přerušilo provoz, i když teď už se pomalu obnovuje. Každopádně Spojené arabské emiráty na rozdíl od Ománu nehlásí žádné oběti na životech.

Štěpán Macháček, kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme