V opevněném New Yorku začíná předvolební sjezd republikánů

V newyorkské Madison Square Garden začíná dnes čtyřdenní sjezd amerických republikánů. Jeho cílem je získat co největší podporu pro znovuzvolení prezidenta George Bushe. Sjezd v centru města, které takřka přesně před třemi lety postihly nejhorší teroristické útoky v americké historii, provázejí přísná bezpečnostní opatření. To ale neodrazuje tisíce odpůrců Bushovy politiky, kteří už od čtvrtka v hojném počtu demonstrují v newyorských ulicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v New Yorku | Zdroj: ČTK

V předvečer sjezdu zažil New York protivládní protest, jaký město nepamatuje. Proti znovuzvolení prezidenta George Bushe demonstrovalo podle některých odhadů až 400.000 lidí. Mobilizováno bylo 10.000 policistů, akce ale proběhla v klidu. Policie odvedla asi 130 lidí, kteří narušovali veřejný pořádek.

Prezident Bush byl na transparentech, tričkách i odznacích obviněn z arogance, agresivity a z toho, že dokázal promarnit sympatie světa po 11. září. Lidé, mezi nimiž byli studenti i veteráni z druhé světové války, volali, aby se George Bush vrátil do Texasu a přestal okupovat Irák i Bílý dům.

Jen skupina recesistů, která si říká Miliardáři pro Bushe, procházela po luxusní Páté avenue a vyzývala amerického prezidenta v době voleb k dalším válkám. Ve stejné chvíli viceprezident Dick Cheney pod Sochou svobody příznivcům řekl, že George Bush zůstává pro Ameriku tím nejlepším lídrem.

Republikánský sjezd se poprvé v historii koná v New Yorku, kde je mezi registrovanými voliči velká převaha demokratů. Republikáni věří, že pár dní před třetím výročím teroristických útoků na Ameriku právě z New Yorku nejlépe přesvědčí o tom, že Georg Bush je natolik rozhodný, že Spojené státy ochrání.

Už první den sjezdu má připomenout George Bushe jako vůdce, který Ameriku vyvedl ze stresu teroristických útoků. V jeho prospěch promluví v Madison Square Garden nejen někteří příbuzní obětí 11. září, ale také tehdejší starosta New Yorku Rudy Giuliani.

Více než polovina obyvatel New Yorku se ale bojí, že k dalšímu teroristickému útoku na jejich město může dojít právě ve dnech, kdy budou ve městě republikáni jednat o nominaci George Bushe. Jejich obavy podpořilo víkendové zatčení dvou mužů, kteří plánovali útok na newyorské metro a mosty.

Na sjezd přijelo téměř 5000 delegátů a 15.000 novinářů. Promluví například i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, senátor Zell Miller, který přestoupil od demokratů, a senátor John McCain, vietnamský veterán a Bushův soupeř v republikánských primárkách před čtyřmi lety. Mezi hosty bude také předseda ODS Mirek Topolánek.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme