V Oslu demonstrují aktivisté za propuštění Liou Siao-poa

V Oslu vrcholí přípravy na zítřejší předávání Nobelovy ceny za mír. Nominovaný čínský disident se ho ale, stejně jako nikdo z jeho rodiny, nezúčastní. Symbolicky za něj bude v sále prázdná židle. Nominace Liou Siao-poa se nelíbí Číně, která cenu bojkotuje a stupňuje tlak na další země. Ze slavnostního ceremoniál se také omluvilo devatenáct zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za propuštění Liou Siao-poa.

Demonstrace za propuštění Liou Siao-poa. | Foto: AFP

Jak na tiskové konferenci před pátečním slavnostním ceremoniálem řekl předseda Nobelova výboru Thorbjorn Jagland, cena pro Liou Siao-poa není míněná proti Číně. Je to cena k uctěním čínského lidu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodajka ČRo v Oslu Kateřina Procházková v odpoledních Ozvěnách dne.

Čína je podle Jaglanda ekonomicky silná země a musí se tak i chovat. S ekonomickým růstem proto musí dodržovat i základní lidská práva. Neopomněl ani zdůraznit, že výbor je nezávislá instituce, která může nominovat, koho chce.

Podpořit Liou Siao-poa pak přijela do Norska více než stovka aktivistů z celého světa. Část z nich protestovala před čínskou ambasádou v Oslu, kde žádali disidentovo brzké propuštění.

Na předávání ceny nedorazí představitelé devatenácti zemí. Vedle Číny je to například Rusko, Srbsko, Kuba, Irák, Írán, Afghánistán nebo Venezuela. Dalších čtyřicet pět velvyslanectví naopak svou účast potvrdilo. Nově třeba Filipíny nebo Ukrajina. Stále nejistá je účast Srí Lanky nebo Argentiny.

Čína ale odmítla rezoluci americké Sněmovny reprezentantů požadující propuštění Liou Siao-poa. Peking také v předvečer slavnostního předání ceny v norském Oslu zvýšil slovní útoky proti západním zemím. Peking například nazval Nobelův výbor klauny, kteří se vměšují do vnitřních záležitost Číny.

Protestní mírová cena

Naproti tomu byla dnes v Číně udělena protestní mírová cena, kterou získal bývalý tchajwanský viceprezident za úsilí o zlepšení vztahů mezi Pekingem a Tajpejí.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí označila rozhodnutí Sněmovny reprezentantů za arogantní a nerozumné. Jak dodala, čínský národ i většina obyvatel světa s letošním rozhodnutím udělit Nobelovu cenu míru nesouhlasí.

Liou Siao-po je totiž podle Pekingu kriminálník odsouzený za publikování článků usilujících o svržení politického vedení země. S největší pravděpodobností se navíc pátečního ceremoniálu v Oslu nezúčastní ani nikdo z jeho příbuzných či známých, kteří jsou pod policejním dohledem a některým úřady zabránily i ve vycestování ze země.

V Pekingu dnes naopak byla předána čínská verze mírové ceny pojmenované po Konfuciovi. Jejím prvním nositelem se stal čestný předseda tchajwanské vládní strany Kuomintang Lien Čchan, který dlouhá léta působil jako prostředník mezi tchajwanskými nacionalisty a čínskými komunisty.

Robert Mikoláš, Kateřina Procházková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme