V osmi iráckých městech bojují koaliční vojáci proti šíitům

Na třech frontách zuří v Iráku boje mezi přívrženci šíitského duchovního Muktady Sadra a koaličními vojáky. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld však uklidňuje, že Američané mají kontrolu nad zemí plně ve svých rukou. Z jejich sevření se podle něj vymanilo pouze svaté město iráckých šíitů Nadžaf. Koaliční jednotky se kvůli probíhající šíitské pouti rozhodli v tomto městě držet stranou. Od neděle si boje vyžádaly více než 35 mrtvých koaličních vojáků. Iráčanů přišlo o život více než 200.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

V Iráku se bojuje v osmi velkých městech. Koaliční vojáci se snaží především zlikvidovat armádu šíitského duchovního Muktady Sadra. Střety si za poslední tři dny vyžádali na 35 obětí v řadách koaličních jednotek a více než 200 mrtvých Iráčanů. Nejvíce jich zahynulo ve Fallúdži, kde při americkém náletu na tamní mešitu zemřelo přes 40 lidí.

Mešitu zasáhly tři rakety odpálené z amerického bojového vrtulníku. Washington potvrdil, že helikoptéry na zeď mešity shodily dvě bomby a odpálily rakety, aby mohly zaútočit na povstalce, kteří se tam ukrývali. Spojené státy ale zdůrazňují, že svatostánek, který se stal útočištěm pro povstalce, nebyl vážněji poškozen. Falludža je od pondělí obklíčena americkými jednotkami, které tam vyhledávají osoby odpovědné za vraždu čtveřice příslušníků soukromé bezpečnostní agentury. Příslušníci americké námořní pěchoty přitom zaznamenali palbu z komplexu jedné z mešit. Aby se do komplexu za zdí dostali, přivolali leteckou pomoc. Při útoku se podle prohlášení Pentagonu vyvarovali poškození mešity samotné a nezemřeli civilisté. Američané obvinili své nepřátele, že své vojenské operace v rozporu s válečným právem provádějí z chráněných objektů. Mešita se pak stává legitimním cílem.

Noc v Bagdádu byla klidná a zatím není vidět žádnou zvýšenou vojenskou aktivitu, nicméně Fallúdža v takzvaném sunnitském trojúhelníku západně do Bagdádu zůstává obleženým městem a v oblasti operuje asi 1200 amerických vojáků.

Akce především amerických jednotek z posledních dnů však zřejmě vyvolaly silně protiamerické nálady u zdejšího obyvatelstva. Předseda irácké vládní rady Pačáčí Radiožurnálu řekl, že jeho kolegové vyjádřili znepokojení nad tím, že americké jednotky reagují mnohdy nepřiměřeně na útoky iráckých radikálů.

Pod kontrolou spojenců nyní není svaté město iráckých šíitů Nadžaf. Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda ale koalice nechce v době poutí v Nadžafu zasahovat.

Přesto vůdce iráckých šíitů ajatolláh Alí Sistání způsob, jakým koaliční jednotky řeší šíitské povstání, odsoudil. Zároveň ale vyzval všechny strany ke klidu a ukončení násilí.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme