V OSN skončily neoficiální konzultace o nové rezoluci k Iráku

Neoficiální konzultace o americkém návrhu nové irácké rezoluce jsou v Radě bezpečnosti OSN u konce. Dokument předpokládá vytvoření mezinárodních sil v Iráku pod velením Spojených států. Francie, Německo a Rusko už dříve daly najevo, že považují návrh za nedostatečný. Přesto připustily ochotu o něm dále jednat. Kompromis by měl být dosažen před zahájením dalšího Valného shromáždění OSN, které připadá na 23. září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell v Radě bezpečnosti | Foto: Jan Vytopil

Šéf americké diplomacie Colin Powell požaduje po Francii a Německu, aby se na budoucnosti Iráku podílely svými vlastními návrhy. Jak Powell prohlásil v televizní stanic CNN, nesouhlasí s tím, aby obě země pouze upravovaly americké návrhy.

"Pokud nesouhlasíte se současnou formou návrhu a chcete prosadit něco jiného, potom vytvořte vlastní návrh a připojte ho jako editační poznámku."

Svá slova Powell nepřímo adresoval francouzskému prezidentovi Chirakovi a německému kancléři Schröderovi. Ten prohlásil, že americký návrh rezoluce není dotažen do konce.

Americký prezident George Bush má v neděli přerušit své letní mlčení o Iráku. V televizním projevu z Bílého domu chce domácí a světové veřejnosti objasnit, jak chce dovést Irák ke svobodě, prosperitě a demokracii.

Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme