V Osvětimi bude nové muzeum. O Polácích, kteří za války pomáhali Židům

V Polsku vznikne nové muzeum „Spravedlivých z Osvětimi". Bude vyprávět příběhy Poláků, kteří za války pomáhali Židům. Nové muzeum prosazuje konzervativní vláda, která se snaží zpochybňovat, že se hodně Poláků na holokaustu také podílelo. A to znovu rozproudilo debatu na tohle citlivé téma.

Vašava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána koncentračního tábora Osvětim - Březinka | Foto: Jana Šustová

Muzeum připomínající statečnost a soucit Poláků má vzniknout přímo v Osvětimi. Je trochu zvláštní, že bude přímo v bývalém nacistickém táboře. Nebude ale součástí oficiálního státního muzea, které tábor spravuje - bude to okresní muzeum. A Osvětim nyní ovládá konzervativní vládnoucí strana Právo a spravedlnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Polsku vznikne nové muzeum „Spravedlivých z Osvětimi". Snaží se ho prosadit vláda,která zpochybňuje podíl Poláků na holokaustu. Více Vít Pohanka.

Vedoucí Centra pro výzkum holokaustu Polské akademie věd Barbara Engelkingová v téhle souvislosti řekla: "Mám pocit, že se v současném Polsku snaží osudy Spravedlivých omluvit naše viny".

Náměstek ministra kultury Jaroslaw Sellin oponuje. „Legitimní polská vláda byla za války jenom v Londýně a nikdy neschválila žádnou kolaboraci s Němci. A jestli mezi Poláky byli pachatelé takových činů, byli to banditi nebo lidé hanební. A takoví se najdou vždycky v každém národě," řekl v rádiu Tok FM.

Polský antisemitismus

Historici ale poukazují na silný antisemitismus přinejmenším části Poláků. Například v městečku Jedwabné za války skupina polských kolaborantů z pověření Němců prokazatelně povraždila a upálila 340 Židů.

Velmi kontroverzní knížku s titulem „Sousedi" o tom napsal americký historik polského původu Jan Tomasz Gross - takhle mluvil před několika lety na panelové diskuzi deníku Gazeta Wyborcza:

Jan Tomasz Gross je v Polsku velmi kontroverzní osobností. V roce 2015 v rozhovoru pro německý list Die Welt prohlásil, že Poláci povraždili za války víc Židů, než Němci. Nejenom podle kritiků zbytečně provokuje.

„Vraždění Židů bylo za okupace záležitostí veřejnou a obecnou. Účastnili se ho běžní členové místní společnosti. Ne lidé stojící na jejím okraji, které by jejich okolí výborně znalo a snadno rozpoznalo v každé malé obci. Popsaných masakrů se účastnili členové místních elit a normální lidé. To dodávalo vraždám normální charakter. Měnilo jejich vnímání z těžkého zločinu vraždy, na činy společenské kontroly, řízené komunitou."

Podle Radiožurnálu ale skutečnost, že vládní politici cítí potřebu budovat nové muzeum, které bude přímo v Osvětimi znovu vysvětlovat statečnost Poláků, možná o něčem vypovídá. Vášnivé debaty na tohle téma zřejmě v Polsku v dohledné době neskončí.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme