V Osvětimi se hrála Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, přivezl ji Vlak Lustig

Divadelní projekt Vlak Lustig projel Polskem. V Lodži i Varšavě připomněl oběti holokaustu. Stejně jako v Osvětimi. Představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou se tu v sobotu hrálo symbolicky na nádraží nedaleko nacistického vyhlazovacího tábora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak Lustig a Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou v Osvětimi - v hlavní roli Petra Tenorová | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Tragické vyznění příběhu podtrhlo deštivé počasí. Na osvětimské nádraží sice přišlo jen pár desítek diváků. Ale Petra Tenorová, která hrála Kateřinu Horovitzovou, si nestěžovala:

„Já mám to představení strašně ráda a hrozně ráda to hraju – kdykoli a jakkoli. Vždy je to překvapení, co nás potká. Nikdy nevíme, s čím se budeme muset vypořádat.“

V Lodži a Varšavě přišlo víc lidí. Ale osvětimské představení bylo i pro Radka Zimu v hlavní mužské roli jedinečné.

„Tady je genius loci toho koncentračního tábora tak silný, že i kdyby diváků mělo být méně než nás, tak si myslím, že to stojí za to. Ať je jeden nebo sto, my hrajeme úplně stejně,“ popsal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Divadelní projekt Vlak Lustig zahrál v Osvětimi Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou. Přihlížel zpravodaj Vít Pohanka

Vlak Lustig teď pokračuje směrem na jih.

„Přejíždíme na Slovensko, kde začínáme v Žilině a pak pokračujeme do Martina, do Nitry a do Bratislavy,“ uvedl Radek Chalupa, ředitel festivalu Devět bran, který představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou přináší na středoevropská nádraží už několik let.

Představení v Polsku mají přitom podle režiséra Petra Kracika zvláštní, autentickou příchuť.

„Jsou to budovy, které si pamatují duše, pohyby lidí, kteří žili v té době, i těch, kteří právě prošli nádražími a směřovali třeba sem,“ řekl v souvislosti s uvedením hry v Osvětimi.

Původní novela - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou Arnošta Lustiga - vyšla v roce 1964. O rok později ji zdramatizovala Československá televize. Nynější hra měla premiéru v Divadle pod Palmovkou v roce 2012.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme