V otázce ochrany klimatu panují na summitu G8 neshody

Neshody a protichůdná prohlášení kolem textu závěrečné deklarace týkající se boje proti změnám klimatu ovládly úvod summitu skupiny G8 na severu Německa. Hostitelka schůzky, kancléřka Angela Merkelová, by v letovisku Heiligendamm ráda přijala co nejpřísnější závazky týkající se emisí skleníkových plynů. Nejen Spojené státy, ale také Japonsko ovšem stanovení konkrétních cílů odmítají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush, Angela Merkelová

George Bush, Angela Merkelová | Foto: AFP

Oteplení planety maximálně o dva stupně Celsia do konce tohoto století a s tím související snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2050 o polovinu oproti roku 1990. S tímto ambiciózním plánem narazila Angela Merkelová ještě před začátkem summitu.

Podle hlavního poradce amerického prezidenta pro ekologické otázky Jamese Connaughtona si každá země musí stanovit své vlastní cíle, což je opak německých představ o společném postupu pod hlavičkou OSN.

Schůzka Angely Merkelové s Georgem Bushem mezi čtyřma očima ovšem údajně přinesla jisté názorové sblížení. Washington ale nadále zastává názor, že skupina G8 představuje příliš úzkou platformu a při stanovování cílů by se nemělo zapomínat ani na průmyslově vyspělé státy a tudíž velké znečišťovatele, jako jsou Čína a Indie.

Spolková kancléřka ale stále věří, že se v Heiligendammu podaří vyslat alespoň "silný společný signál". Lehký optimismus dal najevo i britský premiér Tony Blair, podle kterého ekologická iniciativa George Bushe z minulého týdne není žádný trik, kterak podrýt autoritu OSN nebo právě skupiny G8.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme