Za každého přijatého běžence 60 tisíc eur. V otázce kvót se rýsuje kompromis, tvrdí německý deník

Státy Evropské unie by v budoucnu mohly dostávat 60 tisíc eur (v přepočtu 1,57 milionu korun) za každého běžence přijatého podle kvót, uvedl v neděli německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvoláním na vyjednávání v rámci osmadvacítky. Zemím, které by uprchlíků přijímaly velmi málo, by se peníze naopak odečítaly.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti zachránění libyjskou pobřežní stráží východně od metropole Tripolis | Zdroj: Reuters

Spor o přerozdělování uprchlíků už dva roky výrazně komplikuje vztahy v rámci unie, členské země se proto snaží najít kompromis, který by pomohl tento nesoulad překonat. Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung by mohl kompromis vypadat tak, že se dublinský systém pro případ nouzové situace doplní o mechanismus na přerozdělení maximálně 200 tisíc žadatelů o azyl.

Za každého běžence, který členský stát převezme, by do něj putovalo 60 tisíc eur. Celková částka, kterou by za jejich přerozdělení dostaly země EU, by tedy mohla dosáhnout 12 miliard eur (v přepočtu 313 miliard korun).

Systém zároveň počítá i s negativní finanční motivací. Pokud by stát přijal méně než polovinu své kvóty, odečítalo by se mu zase 60 tisíc eur za osobu. Čísla se ale ještě mohou pozměnit.

'Nejdřív je nutné vytvořit předpoklady'

Frankfurter Allgemeine Zeitung také poznamenává, že by nový systém měl umožnit přijímat méně běženců zemím, které přetíženým hraničním státům pomáhají vysláním vlastních azylových úředníků nebo strážců hranic. O podobné opatření usilují především země Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které kvóty na přerozdělování uprchlíků odmítají.

Ke kvótám se v neděli v rozhovoru s deníkem vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová, která věří, že se v nedaleké budoucnosti podaří najít cestu k solidárnímu přerozdělování běženců. Nejdřív je k tomu ale nutné vytvořit předpoklady, míní.

Zejména je podle ní nutné stabilizovat ostatní prvky uprchlické a migrační politiky, jako je účinná ochrana vnějších hranic nebo důslednější boj proti příčinám migrace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme