V Pákistánu potřebují pitnou vodu a potraviny

V Pákistánu zemřelo při povodních nejméně 1500 lidí, a postihly už minimálně tři miliony tamních obyvatel. Mnozí z těch, kdo přežili, trpí hladem a nemají dostatek pitné vody. Vláda do zaplavených oblastí vyslala 50 tisíc vojáků. Na místě fungují mobilní nemocnice a pomáhá řada humanitárních organizací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Pákistánu | Zdroj: ČTK

„Situace se neustále vyvíjí. Teď už by se dalo říci, že záplavy jsou po celé délce Pákistánu. Zatímco v severozápadních oblastech, kde povodně začaly, povodňová vlna mírně opadává, na druhé straně se šíří dále do jižní provincie Sindh, která už je také zasažená,“ řekl Milada Ševčíková ze společnosti Člověk v tísni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milada Ševčíková ze společnosti Člověk v tísni v pořadu Svět o deváté na Rádiu Česko.mp3

Podle jejích slov se předpokládá, že dalších 11 okresů bude zasaženo v nejbližších hodinách nebo dnech. Připomněla také, že řada míst v Pákistánu není dostupná jinak než pomocí helikoptér, což ztěžuje práci humanitárním organizacím. Situace se ovšem neustále proměňuje.

„Kromě pitné vody jsou nejdůležitější věcí potraviny. Mezi další potřeby patří deky a různé náčiní potřebné pro uvaření rýže. Velmi důležitá je také distribuce léků, zejména na průjmová onemocnění a také pro prevenci cholery,“ uvedla Milada Ševčíková.

KONTA PRO POMOC PÁKISTÁNU:
Adra ČR

4028 4028/0300, variabilní symbol 300
Charita ČR

Povodňové konto 3933682/0800, variabilní symbol 132
Člověk v tísni

SOS Pákistán na čísle konta 50985098/0300
Český červený kříž

222826/5500, variabilní symbol 333
Přispět lze také prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS PAKISTAN na číslo 87777

Vítaná je i pomoc ze zahraničí, jak fyzická, tak finanční.

Hrozí obrovská katastrofa

Voda nepřestává strhávat mosty i domy, ničit úrodu. V provincii Pandžáb, která je obilnicí Pákistánu, už povodně zasáhly sedm okresů. Ze sousedního Sindhu uteklo před velkou vodou zatím kolem 350 tisíc lidí.

Televize dál přinášejí záběry chudých pákistánských vesničanů, kteří se brodí po hruď nebo krk ve vodě s veškerým majetkem na hlavě.

Podle OSN hrozí regionu, který je teprve v polovině monzunové sezóny, katastrofa obřích rozměrů. Vyhlídky nejsou dobré, protože podle předpovědí má dál pršet.

Mnoho lidí postižených záplavami si stěžuje, že se jim nedostává pomoci od vlády ani armády. Prezident země Zardárí beztak rozvrácené politickým násilím přitom teď řeší mezinárodní otázky v Londýně.

Martina Mašková, Jan Prokeš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme