V Pákistánu se konají přelomové volby. Radikálové splnili hrozby a zaútočili

Pákistán rozhoduje o novém složení parlamentu a provinčních sněmů. Poprvé v historii mají Pákistánci šanci, že se moc v zemi změní demokratickým způsobem. Hlasování provází násilnosti. Islamisté splnili své hrozby a podnikli několik útoků. Při výbuchu v Karáčí zemřelo nejméně 11 lidí. Další nálože explodovaly v Péšávaru a Kvétě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební plakát na autě. Pákistánci dnes hlasují v parlamentních volbách

Volební plakát na autě. Pákistánci dnes hlasují v parlamentních volbách | Zdroj: ČTK

Exploze v Karáčí si kromě deseti mrtvých vyžádala přes 40 zraněných. Terčem útoků byla sekulární Lidová národní strana (ANP). Kvůli hrozbám Talibanců se hlasování provázejí přásná bezpečnostní opatření.

Úřady rozmístily napříč Pákistánem na 600 tisíc příslušníků bezpečnostních složek a na tři dny uzavřely hranice s Íránem a Afghánistánem.

Dnešní parlamentní volby mají pro Pákistánce historický význam. Vůbec poprvé v dějinách země dokončila civilní vláda svůj mandát a předá moc dalšímu demokraticky zvolenému kabinetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pákistánské volby se konají v atmosféře teroru. Radikálové uspořádali již několik útoků.

Radikálové z pákistánského Talibánu ale považují volby za neislámské a několikrát udeřili už během kampaně. Hlasovat se přesto chystá velká část ze skoro 90 milionů voličů.

Zájem o volby je i přes zastrašování radikálů a bombové útoky zatím velký. Vedoucí monitorovací mise Evropské unie Michael Gahler z Islámábádu hlásí, že dosavadní průběh hlasování je hladký a profesionální.

Násilí, které provázelo předvolební boj, připravilo o život přes sto lidí. Došlo i k únosům některých kandidátů.

Největší podpoře se v průzkumech těšila Pákistánská muslimská liga bývalého premiéra Naváze Šarífa a Pákistánská lidová strana prezidenta Ásifa Alího Zardárího.

K nejpopulárnějším stranám kromě toho patří i Hnutí za spravedlnost, které podporují především mladí lidé. Vede ho bývalý slavný hráč kriketu Imran Chán, který se na jednom z mítinků zranil pádem na pódiu a skončil v nemocnici.

Volby nemají žádné stěžejní téma, mnoho voličů prostě touží po změně. Svědčí o tom i slova jednoho z voličů, podnikatele Mukammada Ásifa:

"Přicházím s nadějí, že z voleb vzejde nový a lepší Pákistán, že naši zemi změníme. S Boží pomocí bude Pákistán prosperovat a přitáhne zahraniční investory a lidé z celého světa sem nám budou rádi jezdit."


Zvětšit mapu

Štěpán Macháček, Simona Bartošová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme