V Pákistánu stále umírají zdravotníci očkující proti obrně. Radikálové v nich vidí agenty Západu

Už šest zdravotníků, kteří pracovali v Pákistánu pro program očkování proti dětské obrně, zastřelili od pondělka ozbrojenci ve městě Karáčí v provincii Sindh na jihu země, další zdravotnice dnes utrpěla těžká zranění. Kampaň byla kvůli násilnostem pozastavena.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní zastřelené pákistánské zdravotnice truchlí

Příbuzní zastřelené pákistánské zdravotnice truchlí | Zdroj: Reuters

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, islamistické hnutí Taliban ale v minulosti odsoudilo kampaň za vymýcení dětské obrny jako spiknutí Západu.

Onemocněním, které napadá nervový systém a může vést až k ochrnutí, se v Pákistánu jen za letošní rok nakazilo přes třicet dětí, tisíce rodičů přesto odmítají nechat své děti očkovat. Dětská obrna se vyskytuje ještě v Afghánistánu a Nigérii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík vysvětluje, proč je úroveň lékařské osvěty v těchto zemích nízká

Úroveň lékařské osvěty je v Pákistánu nízká, někteří islamisté a muslimští duchovní navíc často tvrdí, že cílem očkování je například sterilizace muslimů. Náboženské nebo zdravotní argumenty jsou tak často využívány jako politický prostředek.

Hlavním viníkem špatné zdravotní situace je takzvaný vulgární islám, myslí si bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík. Moderní lékařské metody přitom nejsou v rozporu s islámem, lidé s nízkým vzděláním se ale často uchylují k frázím.

„My předpokládáme, že každý, kdo hovoří v islámském světě o Koránu, zná Korán nazpaměť, a to není pravda. Korán je napsán arabsky, většina kazatelů, například když jsem byl v Pákistánu, se naučí nějaké úryvky arabsky, pak se jim řekne, co to znamená v paštu nebo v urdu, a tím to vlastně celé končí,“ vysvětluje.

Lidé nechtějí nepříjemnosti

Radikálové tak například obviňují zdravotníky, že ve skutečnosti působí jako špioni. Lidé prý většinou vědí, kde je pravda, raději se o ni ale moc nestarají, aby neměli nepříjemnosti.

„Když jsem vyšetřoval vraždu dvou českých turistů ve vesnici, tak mně tvrdil starosta obce, ze které vrahové pocházeli, že je to dílo izraelského Mosadu. Předtím jsem v okresním městě dělal takové malé průzkumné dotazy, nikdo nevěřil tomu, že to dělá izraelská anebo jindy se říká indická zpravodajská služba, všichni věděli, o co jde. Ale ten starosta to sváděl na jiné, my bychom řekli lhal, protože chtěl chránit čest své obce,“ přibližuje místní mentalitu Přibík.

Pracovníci humanitárních organizací, kteří se snaží v Pákistánu a Afghánistánu pomáhat, by proto měli ideálně procházet intenzivním školením. „Aby lidé, kteří tam jdou, uměli nejen dobré lékařské zákroky a tak dále, nýbrž aby byli politicky vzděláni a věděli naprosto přesně, kam jdou a co je může očekávat,“ uzavírá Přibík.

Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme