V Pákistánu uteklo z vězení přes 250 lidí, pomohl jim Taliban

Po nočním útoku ozbrojenců militantního hnutí Taliban na věznici ve městě Déra Ismáíl Chán v severozápadním Pákistánu uprchlo z vězení více než 250 lidí včetně několika desítek islamistických bojovníků. Za červenec už se jedná už o třetí hromadný útěků vězňů v muslimských zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté a vojáci před budovou vězení ve městě Déra Ismáíl Chán v severozápadním Pákistánu, odkud uteklo po útoku Talibanu přes 250 vězňů | Zdroj: Reuters

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka je pákistánský režim v boji s Talibanem slabý. Jednak technologicky, ale i tím, že armáda je připravená na jiný typ boje. Roli hraje i místo, kde k toku došlo.

„Oblast, o které mluvíme, je tradičně ve velmi slabém dosahu centrální vlády, to už bylo za Britů. To je oblast, která je původně afghánská, a tam moc centrální vlády nesahá,“ poznamenal Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku na pákistánskou věznici mluvil zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Pákistánský Talibán podle něj také potřebuje ukázat, že je silný. Třeba proto, aby měl silnější pozici při vyjednáváních s vládou, o kterých premiér Naváz Šaríf prohlásil, že si je dokáže představit. A pro demonstraci síly si útočníci vybrali i „atraktivní dobu“, dnes totiž Pákistánci volili nového prezidenta.

Poslední událost je za červenec už třetí, kdy v muslimských zemích hromadně utíkali vězni. V polovině července irácká odnož teroristické organizace Al-Káida napadla dvě irácké věznice, z nich podle Slezáka uteklo celkem kolem 1200 vězňů. Koncem měsíce utekla po vzpouře více než tisícovka vězňů z areálu u libyjského Benghází.

Podle Slezáka lze vzhledem k použité metodě srovnávat pouze útoky v Iráku a Pákistánu – akce byly pečlivě naplánované, útočníci byli disciplinovaní, věznice byly přísně střežené a útok se povedl.

„To znamená, že vlastně vám stačí strašně málo, kdyby jste chtěl dokázat slabost vlády, proti které stojíte. Potřebujete skupinku odhodlaných mužů – v Pákistánu jich byla stovka – k tomu potřebujete nějaké sebevražedné atentátníky – v Pákistánu jich bylo sedm – a pak zbývá už jenom zvolit moment překvapení, moment útoku,“ dodal Slezák.


Zvětšit mapu

Milan Slezák, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme