V Pákistánu zuří tvrdé boje, úspěchy hlásí armáda i rebelové

Na šedesát ozbrojenců už prý zabila pákistánská armáda při ofenzívě proti rebelům na severozápadě země. Třiceti tisícům vojáků vzdoruje asi 12 tisíc povstalců a teroristů. Ti si vybudovali zázemí v Jižním Vazíristánu poblíž afghánské hranice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z oblasti bojů prchají tisíce civilistů | Zdroj: ČTK

Rebelové drží polovinu kmenové oblasti Jižní Vazíristán, což je rozloha odpovídající Zlínskému kraji. Mezi ozbrojenci je asi 2000 cizinců, převážně extremistů ze Střední Asie.

Armáda tvrdí, že se daří radikály vytlačovat. Místní zdroje ale uvádějí, že ozbrojenci naopak vyšli cíleně z osídlených oblastí do hor, kde armáda nemůže tak dobře využívat těžkou bojovou techniku.

Samotní Tálibanci tvrdí, že zabili mnoho vojáků a sami prý neustoupili "ani o centimetr".

Úřady se musejí zabývat i humanitární situací. Z oblasti bojů už uprchlo 20 tisíc civilistů. Před časem vláda čelila ostré kritice, že při podobné ofenzívě v údolí Svát zcela pominula strádání tamních civilních obyvatel.

Pákistánská vláda ofenzívu odstartovala v sobotu po sérii krvavých útoků, při kterých extremisté zabili v jiných částech země na 150 lidí.

Marika Táborská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme