V palestinském pásmu Gazy se přestalo střílet

Palestinské radikální hnutí Hamas oznámilo za svou stranu okamžité příměří v pásmu Gazy, které ovládá. Obrátilo se na Izrael, aby se do týdne z této palestinské enklávy stáhnul. Židovský stát se včera rozhodl, že své jednotky v pásmu ponechá, i když jako první vyhlásil jednostranné zastavení bojů v Gaze už v noci na dnešek. Nakonec ale dnes začal stahovat první vojáky. Jestli nějací a když tak kolik jich v Gaze zůstane, není zatím jasné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunce zachází

Slunce zachází | Zdroj: ČTK

Ještě dnes ráno Palestinci odpálili z Gazy do Izraele nejméně osm dalších raket a minometných granátů. Na severu pásma Gazy také obyvatelé hlásí přestřelky mezi vojáky a místními ozbrojenci. K útokům došlo přes jednostranné zastavení palby Izraelem. Všechny své jednotky z palestinského území stáhne teprve až bude jasné, že Palestinci skutečně přestali útočit.

Reakce palestinských ozbrojených frakcí v Gaze na to byla jednohlasná: Budeme dál bojovat. Hamás, Islámský džihád i Výbory lidového odporu argumentují právě tím, že izraelská armáda je dál na palestinském území, židovský stát podle nich nezrušil blokádu jednoho a půl miliónu obyvatel Gazy. To prý představuje válečný akt, na který budou Palestinci reagovat se zbraní v ruce.

Izrael se rozhodl jednat na vlastní pěst a odsunul stranou komplikované snahy Egypta o dojednané příměří. Ministryně zahraničí Cipi Livniová podepsala v pátek ve Washingtonu dohodu, podle které se Američané mají podílet na boji proti pašování zbraní do Gazy. Například podle deníku Ha'arec tak Livniová vytvořila záminku k zastavení války, kterému se premiér Olmert řadu dní bránil.

Přečtěte si také:
Izrael schválil jednostranné příměří v Gaze

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme