V panice na bagdádském mostě zahynuly stovky poutníků

Doslova v peklo se dnes změnila cesta šíitských muslimů na tradiční náboženskou slavnost v irácké metropoli Bagdádu. Při přechodu řeky Tigris zachvátila mnohatisícový dav poutníků panika. V nastalé strkanici zahynulo nejméně 600 lidí, zraněných je na 300.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sanitky u bagdádského mostu

sanitky u bagdádského mostu | Foto: AFP

Už ráno bylo do davu šíitských poutníků vypáleno několik minometných granátů, které usmrtily přinejmenším sedm lidí. V okamžiku, kdy poutníci přecházeli most přes řeku Tigris, se v davu rozšířila zvěst o přítomnosti sebevražedných atentátníků.

"Panika vedla k tomu, že se lidé začali snažit utéct ze všech možných směrů, tlak prolomil zábradlí, mnoho lidí spadlo a utopilo se. Vedle toho desítky byly usmrceny nebo zraněny tím, že byli pošlapaní davem," popsal Radiožurnálu neštěstí poslanec iráckého parlamentu Mufíd Džazairi.

Oficiální počty mrtvých se neustále mění. Agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo vnitra hlásí potvrzených 640 obětí, AFP uvádí minimálně 637 mrtvých. Šíité měli namířeno do mešity ve čtvrti Kázimíja, kde chtěli uctí památku sedmého šíitského imáma a mučedníka Músy Kázima.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme