V Paříži a dalších městech Francie se čekají protesty rozhořčených muslimů

Francie dnes očekává bouřlivý den. V několika městech jsou plánovány demonstrace proti filmu Nevinnost muslimů a karikaturám Mohameda uveřejněných v časopise Charlie Hebdo. Protesty nejsou povolené a muslimské organizace oficiálně vyzývají ke klidu. Demonstrace se ale svolávají nezávisle na nich přes internet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty muslimů proti filmu, který hanobí proroka Mohameda | Zdroj: Reuters

Ministr vnitra potvrdil, že žádná z demonstrací nebyla povolena a porušení zákazu se trestá vysokou pokutou nebo půlročním vězením. Přesto se protesty očekávají na mnoha místech. Nejsilnější zřejmě budou v Paříži.

V Paříži by se měly protestní akce muslimů soustředit především do dvou míst - do blízkosti Velké mešity a na Trocadéro nedaleko známé Eiffelovky. Do ulic Paříže bude nasazeno o osm set policistů více, než bývá o víkendech obvyklé. Protesty se ale chystají i v Lyonu, Marseille a Lille, i když ani v žádném z těchto měst je prefektura nepovolila.

Představitelé muslimských organizací tvrdí, že zejména mladí lidé mohou demonstrovat bez ohledu na jejich výzvy. V Paříži a Lyonu panují obavy z možné účasti silných skupin z předměstí, které mohou využít situace k výtržnostem. Není také vyloučena větší akce před budovou magazínu Charlie Hebdo, kterou hlídá policie.

Redakce Charlie Hebdo karikatury proroka Mohameda otiskla za situace, kdy z celého světa přicházejí zprávy o protestech a demonstracích proti americkému filmu Nevinnost muslimů - demonstranti v pákistánském Péšávaru už zapálili dvě kina.

Stejně jako Spojené státy, tak i Francie uzavřela velvyslanectví a konzuláty v některých zemích, navíc francouzské cíle se mohou stát terčem útoků právě poté, co magazín Charlie Hebdo publikoval karikatury Mohameda.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme