V Paříži se bude rozhodovat o dalším postupu proti Kaddáfímu

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se vzpírá okamžitému příměří. Takové prohlášení vydaly Spojené státy několik hodin poté, co prezident Barack Obama pohrozil Kaddáfímu vojenskou akcí, pokud požadavku nevyhoví. Podle amerických bezpečnostních složek libyjské provládní jednotky pokračují v akcích proti rebelům, i přes údajné příměří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí znamenal až do začátku revoluce totéž, co Libye.

Muammar Kaddáfí znamenal až do začátku revoluce totéž, co Libye. | Zdroj: ČTK

Příměří vyhlásil Kaddáfí v reakci na rezoluci OSN, která schválila vytvoření bezletové zóny nad Libyí. O dalším postupu proti Kaddáfího režimu se rozhodne na dnešním summitu v Paříží. Francouzský velvyslanec v OSN Gerard Araud očekává, že po tomto jednání dojde na vojenský zásah.

Spojené státy, Francie, Velká Británie a Liga arabských států podle něj dají libyjské vládě poslední ultimátum k vyhlášení příměří. Velvyslanec ale zřejmě předpokládá, že Kaddáfí požadavek nesplní; očekává proto brzký začátek vojenských operací.

Prezident Sarkozy svolal schůzku, které se zúčastní i britský premiér David Cameron a německá kancléřka Angela Merkelová s cílem vytvořit strategii případné vojenské intervence v Libyi, která se alespoň zpočátku soustředí na kontrolu dodržování bezletových zón a možné bombardování strategických cílů na zemi.

Do oblasti by měla z Toulonu vyplout i letadlová loď Charles de Gaulle a zvažuje se rovněž nasazení výzvědných letounů k monitorování aktivit libyjské armády. Na schůzce by se mělo jednat i o případném časovém horizontu vojenské akce.

NATO finišuje s přípravami k zajištění zóny

Severoatlantická aliance se mezitím připravuje na zabezpečení bezletové zóny nad územím Libye. Po jejím schválení Radou bezpečnosti OSN urychlila plánování operací nejen k prosazení tohoto bodu rezoluce, ale také k vynucení zbrojního embarga a ochraně humanitárních vzdušných mostů pro libyjské uprchlíky.

Také dnes se sejde Severoatlantická rada, na které budou velvyslanci 28 členských zemí NATO pokračovat v přípravách operací. Ty ale nezahrnují útoky na pozemní cíle v Libyi. Jak je Aliance s přípravou akcí daleko, nám řekl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

„Půjde-li vše dobře, tak na konci víkendu, to jest v neděli, by vlastně všechny plánovací přípravy měly být ukončeny. Mluvíme ale stále o plánování, nikoliv o rozhodování v Alianci o provedení nějaké mise za pomoci vojenských prostředků.“

K vojenské operaci proti Libyi je připravené se připojit Nizozemsko. Stejně jako Belgie nabízí své stíhačky. Čeká na požadavek od Severoatlantické aliance.

Pavel Novák, Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme