V Paříži se jedná o vzniku koalice v boji proti Islámskému státu

V Paříži se dnes koná Mezinárodní konference o míru a bezpečnosti v Iráku. Svolal ji francouzský prezident Francois Hollande ve snaze vytvořit koalici v boji proti Islámskému státu. Jednat by se mělo také o podpoře kurdským milicím proti islamistům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie je připravena vést koalici proti Islámskému státu, pokud o to Irák požádá a operaci schválí i OSN.

Paříž hodlá pomoci Kurdům a snaží se hlavně dát dohromady širší mezinárodní koalici. Prezident Hollande byl v pátek v Iráku a od konference si hodně slibuje.

„Navrhl jsem uspořádání konference o Iráku o boji proti Islámskému státu, který představuje pro region velké nebezpečí. Konference slouží i k tomu, aby koordinovala společný boj proti němu,“ prohlásil.

Na konferenci by se mělo mluvit o rovině vojenské, humanitární, finanční a protiteroristické.

Z evropských zemí je pro Francii spolu s Velkou Británií v současnosti islámský radikalismus asi nejpalčivější – řada z bojovníků má totiž jejich občanství. V případě Francie se jedná asi o tisíc lidí, kteří se vrací do země, nebo se k návratu chystají. To vzbuzuje obavy.

Českou stranu by měl v Paříži zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Jan Šmíd, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme