V Paříži se koná konference o Sýrii. Cílem jednání je pomoc syrské opozici

Zástupci více než stovky zemí dnes v Paříži jednají o budoucnosti Sýrie. Konference pořádaná organizací ‚Přátelé Sýrie‘, pod patronátem samotného prezidenta Francoise Hollanda, by měla především pomoci syrské opozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci více než stovky zemí dnes v Paříži jednají o budoucnosti Sýrie. Uprostřed americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová | Zdroj: Reuters

Konference se účastní i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle ní by Rusko a Čína měly zaplatit za trvalou podporu Asadova režimu.

„Myslíme si také, že je naprosto nezbytné znovu jednat v Radě bezpečnosti OSN a požadovat prosazení ženevského plánu, se kterým už souhlasily i Rusko a Čína. Byly pro politické předání moci. Je třeba prosadit rezoluci, která upřesní následné sankce pro případ, že se tento plán nesplní – a to včetně použití síly podle článku 7 Charty OSN,“ řekla Clintonová.

Rusko reagovalo na kritiku protiúderem. Nevidí prý důvod, proč by měli Rusové doplácet na svoji podporu syrskému režimu.

Představitelé arabských zemí a stálých členů Rady bezpečnosti OSN včetně Ruska a Číny se před týdnem v Ženevě dohodli, že by se v Sýrii měla sestavit vláda, ve které budou příznivci i odpůrci Damašku.

Prohlášení Clintonové jde podle ruského zástupce Genadije Gatilova proti závěrům ze Ženevy. Clintonová každopádně vyzývá k další snaze o nápravu.

Přítomnost americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové ale nemůže nahradit nepřítomnost zástupců Ruska a Číny, kteří konferenci bojkotují především proto, že jsou proti chystaným krokům na podporu opozice a především ostře odmítají jakékoliv možnosti vojenského zásahu, který by mohl spočívat ve vyhlášení bezletových zón.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius opakoval, že mezinárodní společenství musí donutit Asáda, aby odstoupil a byl postaven před mezinárodní soud. Jeho zločiny nemohou podle něj zůstat nepotrestány, šestnáct tisíc lidí zemřelo v důsledku akcí vládního režimu. Je to on, kdo prosazuje politiku teroru, zdůraznil ministr.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme