V Paříži se otevřela Havlova knihovna. Zájemcům ale nabízí videohry a komiksy

Pařížský starosta Bertrand Delanoë dnes slavnostně otevřel knihovnu Václava Havla. Zatím to ale není místo, kde by cíleně shromažďovali dílo bývalého českého prezidenta. Naopak – knihovna nabízí zájemcům asi dvě stovky videoher a sedm tisíc komiksů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Paříži byla slavnostně otevřena Havlova knihovna

V Paříži byla slavnostně otevřena Havlova knihovna | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

České centrum i ambasáda proto usilují o to, aby knihovna byla více spojena s českou kulturou i Václavem Havlem samotným.

„Tak jdeme zase dále, ať tady děti mohou pokračovat v té videohře. To vypadá na Real Madrid,“ podotkl starosta Delanoë, zatímco s desítkami lidí v patách procházel nově otevřenou knihovnou.

„Mám velkou radost z toho, že nejhezčí knihovna v Paříži, nejmodernější i nejvelkorysejší, nese jméno muže, který byl také tak velkorysý a pro lidstvo udělal tolik dobrého,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vztah Václava Havla k Paříži připomněl tamní zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Když starosta Bertrand Delanoë podepisoval krátce po smrti Václava Havla kondolenční listiny, prohlásil, že po bývalém českém prezidentovi musí být v Paříži pojmenována alespoň ulice.

Jeho jméno tedy nese přímo knihovna, která je sice v oblasti na severu města, kde žijí hlavně přistěhovalci, čtvrť se ale postupně modernizuje.

„Tady na rohu je střední škola a je dobré, že spousta mladých lidí bude chodit kolem knihovny se jménem Václava Havla. Alespoň začnou přemýšlet o tom, kdo to byl,“ myslí si jeden z místních.

Sám Havel měl Paříž rád a našel tam i spoustu přátel. „Paříž určitě má svoji zvláštní atmosféru, kterou jsem opravdu dlouhá léta cítil pouze z literatury,“ svěřil se kdysi.

V Paříži byla slavnostně otevřena Havlova knihovna | Foto: Jan Šmíd

Marion Eneberová, která vede jedno pařížské nakladatelství, mu dokonce vezla do Prahy Dálkový výslech, který vyšel ve francouzštině.

„Vydat knihu vězni a přivézt ji autorovi v době, kdy je v jeho zemi v plném proudu revoluce a on sám se má za pár dní stát prezidentem, to je nejkrásnější zážitek mého života,“ řekla Marion Eneberová.

Jedna z prvních cest Václava Havla coby prezidenta vedla právě do Paříže. Havel nikdy nezapomněl na to, že se s ním ještě jako s disidentem setkal během své pražské návštěvy tehdejší francouzský prezident Francois Mitterand.

V Paříži byla slavnostně otevřena Havlova knihovna | Foto: Jan Šmíd

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme