V Paříži se rozezní 9 nových zvonů katedrály Notre-Dame. Ta slaví 850 let

Nad Paříží se v 17 hodin poprvé rozezní nové zvony katedrály Notre-Dame. Je to svého druhu „dárek k narozeninám“ - Paříž si letos připomíná 850 výročí založení katedrály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Notre-Dame v Paříži stále láká turisty | Foto: Jan Rosenauer

Devatero nových zvonů nahradilo většinu starých. Z nich zůstal v jižní věži katedrály jediný - Emmanuel.

Novým zvonům požehnal 2. února pařížský kardinál André Vingt-Trois. Návštěvníci si je v katedrále mohli prohlédnout zblízka a netajili se nadšením. „Jsou překrásné, už brzy je uslyšíme a budou zvonit po celá léta," těší se jeden z nich.

Nové zvony nesou jména světců a významných představitelů katolické církve. Celkem váží 23 tun, jejich výroba stála dva miliony eur. Katedrála získala peníze z darů veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vše podstatné o nových zvonech katedrály Notre-Dame zkoumala Helena Berková

Důvodem k výměně zvonů bylo 850 výročí založení katedrály a skutečnost, že staré zvony z 19. století už byly podle odborníků rozladěné. Někteří z těch, kdo se těší na zvuk nových zvonů, ale žádný nesoulad nezaznamenali. „Už se nemůžu dočkat, až se rozezní! Staré zvony podle mě neměly špatný zvuk, ale asi už to nebylo ono,“ připouští jedna paní.

Osm nových zvonů odlili v normandském městě Villedieu-les-Poeles. Devátý, přezdívaný „čmelák“ nebo také „velký zvon“, v Nizozemsku. Nese jméno patronky katedrály Marie a váží přes šest tun.

Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme