Německo 0:2 Česko

V Paříži si ode dneška můžete půjčit elektrické auto

Naostro začne ode dneška fungovat v Paříži provoz elektrických automobilů, takzvaný Autolib. V ulicích francouzské metropole by se míst, kde si elektromobily můžete půjčit, mělo objevit hned 250. Radnice si od Autolibu slibuje výrazné zlepšení životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektromobil v síti | Foto: Tamara Kocourková

‚Pařížané už nemusí vlastnit automobily, mohou si je prostě půjčit,‘ to je myšlenka, kterou starosta francouzské metropole Bertrand Delanoe zdůrazňuje na každém kroku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ve Francii Jan Šmíd v Ranním Radiožurnálu

Autolib dnes po zkušebním provozu odstartuje naostro. Princip půjčování je jednoduchý. Zaregistrujete se, zaplatíte 250 eur jako zálohu a roční předplatné vás stojí zhruba dvanáct eur měsíčně.

Auto si můžete půjčit jednorázově nebo na několik dnů. Do konce roku by mělo být navíc zřízeno na 250 dobíjecích terminálů. Autolib si tak může půjčit každý, kdo vlastní řidičský průkaz.

Projekt Autolib navazuje na úspěšné půjčování kol ve francouzské metropoli. Do konce června 2012 by už mělo být k dispozici 2 tisíce aut. O systém už projevila zájem některá další evropská města.

Úplně jednoznačně kladně projekt ale Pařížané nepřijímají. Jedna skupina tvrdí, že jedny auta akorát vymění druhá, takže budou ulice stejně přecpané. Druhá skupina pak projektu vytýká to, že ubude parkovacích míst, protože 2 tisíce aut musí někde parkovat.

Igor Maňour, Jan Šmíd, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme